fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

20.9 C
Warszawa
środa, 17 lipca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Ukraina/ Szef MSZ odpiera zarzuty, że Kijów poszedł na zbyt duże ustępstwa ws. Szczytu Pokoju

Warto przeczytać

Szczyt Pokoju, który odbędzie się w Szwajcarii, będzie sukcesem dla Ukrainy i całej społeczności międzynarodowej – powiedział minister spraw zagranicznych (MSZ) Ukrainy Dmytro Kułeba w reakcji na artykuł portalu Europejska Prawda.

Wczoraj na portalu Europejska Prawda pojawił się artykuł, w którym redaktor naczelny Serhij Sydorenko zawarł obszerną i krytyczną analizę projektu komunikatu końcowego ze szczytu, pod tytułem “Bez pokoju i kompromisów. Jakie zagrożenia dla Ukrainy niesie szwajcarski szczyt i czy można ich uniknąć?”.

Jak pisał Sydorenko, redakcja portalu miała okazję zapoznać się z tekstem komunikatu i nie napawa on optymizmem. “Ustępstwa, które przeforsowała Szwajcaria i państwa globalnego Południa, a na które ostatecznie zgodził się Kijów, są bardzo niebezpieczne” – komentował redaktor naczelny.

“Ogólnie rzecz biorąc, szczyt w Szwajcarii nie będzie omawiał drogi do pokoju. Ten punkt został usunięty z agendy szczytu pokojowego (…) Zamiast tego przywódcy skupią się na trzech kwestiach: bezpieczeństwie nuklearnym, bezpieczeństwie żywnościowym i uwolnieniu więźniów. Punkty te znajdują się w ukraińskim planie (choć nie tylko w nim), ale ich realizacja nie jest bezpośrednio związana z osiągnięciem pokoju” – zaznaczył Sydorenko.

Dziś pojawiła się odpowiedz ministerstwa spraw zagranicznych. Szef MSZ zapewnia, że szczyt będzie sukcesem dla Ukrainy i całej społeczności międzynarodowej, która ceni zasady określone w Karcie Narodów Zjednoczonych i prawie międzynarodowym. (https://tinyurl.com/3fanu9r2)

“Przygotowania do Globalnego Szczytu Pokoju w Szwajcarii weszły w fazę końcową. Stawka została podniesiona do maksimum. (…) Liczba potwierdzeń uczestników przekroczyła oczekiwania organizatorów” – napisał Kułeba.

“To wydarzenie wywołuje prawdziwą histerię na Kremlu. I nie bez powodu. W końcu szczyt pokojowy już niszczy strukturę dyplomatyczną, którą państwo-agresor próbowało zbudować na arenie międzynarodowej” – zauważył minister.

Według Kułeby Moskwa stara się zakłócić szczyt wszelkimi sposobami: zdyskredytować jego znaczenie poprzez rozpowszechnianie odpowiednich narracji na świecie i na Ukrainie; odstraszyć kraje, które jeszcze nie zdecydowały się na udział lub przynajmniej zmniejszyć rangę ich reprezentacji.

“Wykorzystywane są wszystkie środki: szantaż, groźby ekonomiczne, energetyczne i żywnościowe” – podkreślił Kułeba.

“Chcę wyrazić się jasno, aby rozwiać wszelkie wątpliwości zasiane w ukraińskim społeczeństwie: Ukraina w żaden sposób nie odejdzie od formuły pokojowej i nie zgodzi się na żadne decyzje, które mogłyby ją podważyć lub stworzyć zagrożenie niedopuszczalnych ustępstw. Jest taktyka i jest strategia” – zaakcentował szef MSZ.

Zdaniem Kułeby Szczyt Pokoju w Szwajcarii udowodni, że pomimo ograniczonych zasobów Ukraina jest w stanie kształtować międzynarodową agendę, ustalać własną linię i osiągać niezbędne wyniki nawet w niesprzyjających okolicznościach.

Z Kijowa Iryna Hirnyk (PAP)

ira/ mms/

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły