fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

27.6 C
Warszawa
środa, 17 lipca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Francja/ Zełenski: bitwa o Europę nadal trwa

Warto przeczytać

Bitwa o Europę nadal trwa; Europa powinna pozostać przestrzenią pokoju i wolności – mówił w piątek w Paryżu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na konferencji prasowej z przywódcą Francji Emmanuelem Macronem.

Macron zapewnił, że chce “sfinalizować koalicję” krajów gotowych wysłać na Ukrainę instruktorów wojskowych. Potwierdził też, że rozpoczną się szkolenia lotników ukraińskich na francuskich myśliwcach Mirage 2000-5. Nie podał szczegółów na temat przyszłego przekazania Ukrainie tych samolotów, tj. nie wyjaśnił, ile maszyn mogłoby zostać przekazanych przez Francję bądź inne kraje. Myśliwców Mirage 2000-5 używają m.in. Grecja, Katar i Zjednoczone Emiraty Arabskie; armia francuska ma ok. 26 maszyn tego typu.

Zełenski mówił m.in. o podpisanym w piątek porozumieniu o utworzeniu na Ukrainie filii francusko-niemieckiej grupy zbrojeniowej KNDS. Razem z tą firmą “będziemy produkować na Ukrainie amunicję do artylerii kalibru 155” – zapowiedział ukraiński prezydent. Dziękował Macronowi za “odważne” i “słuszne” decyzje w sprawie wsparcia dla Kijowa. Podkreślił, że Ukraina popiera ideę wysłania instruktorów na Ukrainę, bo to szybszy i praktyczniejszy sposób szkolenia.

W obecności prezydentów na zakończenie rozmów podpisano dwie umowy o wartości 650 mln euro, w formie pożyczek i grantów, na wsparcie ukraińskiej infrastruktury krytycznej i kluczowych sektorów gospodarki. Umowy te dotyczą rozszerzenia działalności Francuskiej Agencji Rozwoju (AFD) na Ukrainie.

Z Paryża Anna Wróbel (PAP)

awl/ mms/

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły