fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

19 C
Warszawa
wtorek, 18 czerwca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Andrzej Duda: obowiązkiem Prezydenta RP jest chronić polskiego żołnierza

Warto przeczytać

Obowiązkiem Prezydenta RP jest chronić – przede wszystkim pod względem prawnym – interesy polskich żołnierzy – podkreślił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

W poniedziałek wieczorem po spotkaniu w jednej z baz wojskowych WZZ Podlasie Andrzej Duda mówił o rozwiązaniach prawnych, które mają chronić polskich żołnierzy w sytuacji zmasowanych ataków na wschodniej granicy. “Kwestia tego, by polski żołnierz mógł służyć bezpiecznie dla mnie jako zwierzchnika sił zbrojnych ma znaczenie fundamentalne” – podkreślił prezydent.

Jak dodał, ustawa, która ma “zlikwidować braki”, uregulować status polskich żołnierzy i kwestie użycia przez nich broni w sytuacji zagrożenia, była przedmiotem dyskusji podczas poniedziałkowej Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Białymstoku.

“W części tymi propozycjami zajmuje się Biuro Bezpieczeństwa Narodowego i one są włączone do prezydenckiego projektu, który jest w Sejmie” – powiedział prezydent. Dodał, że projekt ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa wkrótce będzie rozpatrywany przez Sejm.

Andrzej Duda powiedział też, że MON pracuje nad zmianami w Kodeksie karnym, które mają w dodatkowy sposób zwiększyć bezpieczeństwo prawne żołnierzy. “Żołnierz chroni Rzeczpospolitą, a obowiązkiem prezydenta jest także chronić żołnierz i ich interesy” – podkreślił.

Dodał, że jest żołnierzom za ich służbę ogromnie wdzięczny. “Jestem przekonany, że tę samą wdzięczność ma większość polskiego społeczeństwa” – podkreślił.

Prezydent powiedział też, że żołnierzom należą się przeprosiny. “Mam nadzieje, że ci z polityków, którzy przez ostatnie lata obrażali żołnierzy i polski mundur przeproszą i że dzisiaj żałują, bo widza w związku z sytuacją na granicy jak bardzo ta służba jest ważna” – podkreślił Duda.(PAP)

Autor: Luiza Łuniewska, Robert Fiłończuk

lui/ rof/ par/

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły