fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

22.6 C
Warszawa
wtorek, 18 czerwca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Strefa Gazy/ Hamas odpowiedział mediatorom na propozycję porozumienia z Izraelem

Warto przeczytać

Hamas poinformował we wtorek, że przekazał mediatorom z Kataru i Egiptu swoją odpowiedź na propozycję porozumienia o zawieszeniu broni w Strefie Gazy. Nieznane są szczegóły odpowiedzi, ale w komunikacie wydanym wraz z Palestyńskim Islamskim Dżihadem Hamas wyraził “pozytywną gotowość” do osiągnięcia porozumienia z Izraelem.

Według agencji Reutera odpowiedź Hamasu zawiera nowy harmonogram trwałego zawieszenia broni i wycofania izraelskich wojsk ze Strefy Gazy, w tym z miasta Rafah.

“Reakcja Hamasu potwierdziła stanowisko tej grupy, że każde porozumienie musi położyć kres syjonistycznej agresji na nasz naród, doprowadzić do wycofania sił izraelskich, odbudowania Strefy Gazy i osiągnięcia poważnej umowy o wymianie więźniów” – cytuje Reuters jednego z urzędników Hamasu, który wypowiadał się anonimowo.

Także agencja AFP, powołując się na dwóch wysokich rangą przedstawicieli Hamasu, poinformowała, że palestyński ruch islamistyczny udzielił odpowiedzi w sprawie planu pokojowego, ogłoszonego 31 maja przez prezydenta USA Joe Bidena.

Plan ten zakłada w pierwszej fazie sześciotygodniowe zawieszenie broni i wycofanie wojsk izraelskich z “zaludnionych terenów” Strefy Gazy. Wkrótce potem miałyby się rozpocząć negocjacje dotyczące kolejnej fazy, tj. trwałego przerwania walk i uwolnienia wszystkich zakładników oraz pełnego wycofania się wojsk izraelskich.

Biden przedstawiał ostatnią wersję planu jako propozycję izraelską, jednak premier Izraela Benjamin Netanjahu publicznie kwestionował jej istotne aspekty, powtarzając, że strona izraelska nie zakończy wojny bez zniszczenia rządzącego w Strefie Gazy Hamasu, powrotu do kraju wszystkich zakładników oraz zlikwidowania zagrożeń dla kraju napływających z palestyńskiej półenklawy.

W poniedziałek Rada Bezpieczeństwa ONZ przegłosowała rezolucję popierającą promowaną przez USA i złożoną Hamasowi propozycję planu zawieszenia broni, zmierzającego do zakończenia walk w Strefie Gazy.(PAP)

zm/ akl/

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły