fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

19 C
Warszawa
niedziela, 14 lipca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Von der Leyen krytykowana za kontakty z prawicą

Ursula von der Leyen oprócz głosów w nadchodzących wyborach potrzebuje także sojuszy w Parlamencie Europejskim. Ostatnio zaczęła budować sojusze z politykami skrajnej prawicy, za co została skrytykowana między innymi przez kanclerza Niemiec –informuje serwis ABC.

Warto przeczytać

Ursula von der Leyen dostała otwarte ostrzeżenie od europejskich socjalistów: nie będą współpracować ze skrajnie prawicowymi posłami. Stało się to po tym, jak von der Leyen zapowiedziała możliwość współpracy z posłami sprzymierzonymi z włoską premier Giorgią Meloni.

Niemka Ursula von der Leyen jest przewodniczącą Komisji Europejskiej. Z ramienia Europejskiej Partii Ludowej będzie się ubiegała o drugą kadencję na tym stanowisku. Sondaże pokazują, że ma na to spore szanse, bo jej partia może uzyskać najwięcej mandatów. Ale musi jeszcze uzyskać poparcie większości w Parlamencie Europejskim, a żeby tak się stało, potrzebne jest przymierze z socjalistami albo liberałami.

Tymczasem w zeszłym tygodniu w trakcie debaty w Brukseli von der Leyen powiedziała, że jak na razie dobrze dogaduje się z szefową włoskiego rządu, Giorgią Meloni. Odbyły kilka wspólnych podróży zagranicznych, prowadząc rozmowy mające na celu wzmocnienie europejskiego stanowiska w sprawie kontroli migracji.

W swoim wystąpieniu von der Leyen powiedziała także, że jest otwarta na współpracę z każdą partią spełniającą trzy warunki, to znaczy taką, która jest proeuropejska, przestrzega praworządności i wspiera Ukrainę w wojnie przeciwko Rosji. Odebrano to jako próbę usprawiedliwienia budowania relacji z prawicowymi politykami.

Socjalistyczny kanclerz Niemiec Olaf Scholz zapowiedział, że „kiedy zostanie utworzona następna Komisja, nie może opierać się na większości, która potrzebuje wsparcia skrajnej prawicy”.

SourceABC

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły