fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

20.9 C
Warszawa
środa, 17 lipca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Amerykański fundusz inwestuje w hiszpański wodór. Kolejna bańka spekulacyjna?

Amerykański fundusz hedgingowy KKR zainwestuje 400 mln euro w platformę rozwijającą projekty zielonej energii oparte między innymi na wodorze i amoniaku. Ponieważ technologie te nie są jeszcze opłacalne, możliwe, że będzie to kolejna bańka spekulacyjna. Tym bardziej że amerykański inwestor wykłada też pieniądze na festiwale muzyczne i instytuty in vitro – informuje „Hispanidad”.

Warto przeczytać

Zielony wodór nie jest jeszcze opłacalnym biznesem w Hiszpanii, ale możliwe, że stan ten się zmieni. Fundusz KKR nawiązał współpracę z firmą energetyczną Ignis, której przedmiotem jest właśnie produkcja wodoru na rynek hiszpański i zagraniczny.

KKR to wysoce spekulacyjny fundusz amerykański, który planuje zainwestować aż 400 mln euro, aby wraz z Ignis uruchomić spółkę joint venture 50/50, która rozwijać będzie zielony wodór, ale też ekologiczny amoniak, metanol, e-paliwa (paliwa syntetyczne produkowane z wychwyconego CO2 i zielonego wodoru), a do tego projekty SAF (zrównoważone paliwo lotnicze) do zastosowań przemysłowych w sektorach trudnych do dekarbonizacji. Oprócz tego w portfolio spółki mają znaleźć się projekty wiatrowe i słoneczne powiązane z zielonym wodorem i amoniakiem.

Posunięcie KKR wydaje się nieco podejrzane, ponieważ wkracza w inwestycje w momencie, kiedy zielony wodór nie jest opłacalny. Co więcej, KKR jednocześnie wchodzi w branżę… festiwalową. KKR zapłacił 1,3 mln euro funduszowi Providence za grupę Superstruct, która realizuje ponad 80 festiwali w Europie i Australii. Jednak w portfolio funduszu znajdują się także tak kontrowersyjne przedsięwzięcia, jak kupiony za 3 mld euro Instituto Valenciano de Infertilidad (IVI) zajmujący się zapłodnieniami in vitro.

Dzięki środkom KKR firma Ignis będzie mogła uruchomić platformę Power-to-X (P2X) mającą budować i rozwijać projekty związane z czystymi technologiami. Już teraz w jej portfelu znajduje się 20 tys. megawatów (MW), a kolejne 10 tys. dostarczone będzie przez kolejne projekty będące obecnie na różnych etapach rozwoju.

Przeczytaj także:

KKR będzie miał kontrolę tylko nad połową spółki, pozostałe 50 procent Ignis P2X będzie kontrolowane przez firmę energetyczną Ignis – największego niezależnego menedżera energii w Hiszpanii. W 2021 r. akcjonariat Ignis zasilił egipski fundusz EFG Hermes, który objął 32,7 proc. kapitału. Miał zainwestować aż 625 mln euro, ale „El Mundo” donosi, że wniósł tylko połowę deklarowanej kwoty.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły