Wybór Przewodniczącego bądź Przewodniczącej PE zaplanowano na wtorek 16 lipca. Mowa o decyzji na pierwsze dwa i pół roku rozpoczynającej się kadencji. Jak się wydaje, kandydatka EPL – pochodząca z Malty Roberta Metsola, która pełniła tę funkcję przez minione dwa i pół roku zakończonej kadencji, ma realne szanse na ponowne objęcie stanowiska.
Termin oficjalnego zgłaszania kandydatur, które to prawo przysługuje poszczególnym frakcjom parlamentarnym lub 36 posłom do parlamentu, co stanowi 1/36 ogólnej liczby eurodeputowanych, mija w poniedziałek 15 lipca o godz. 19.
W drodze tajnego głosowania – kandydatka lub kandydat – każde otrzyma szansę krótkiej prezentacji i musi uzyskać minimum 361 głosów, co stanowi ponad 50 proc. ważnie oddanych głosów. W razie, gdy żądna kandydatura nie uzyska wymaganego poparcia, kolejne dwa głosowania odbywają się na takich samych zasadach. Dopiero do czwartej tury kwalifikują się dwie kandydatury, które uzyskały największą liczbę ważnych głosów.
Zwyczajowo nowo wybrana osoba wygłasza przemówienie na sesji plenarnej.
Wybory do Prezydium PE
Wybór Prezydium jest o tyle istotny, że to ono ustala wszelkie sprawy kadrowo-organizacyjne oraz administracyjne, dotyczące prac parlamentarnych, a także przygotowuje wstępny zarys budżetu Parlamentu Europejskiego, który następnie poddaje się pod głosowanie.
Wybór 14 zastępców Przewodniczącego i 5 Kwestorów odpowiedzialnych za sprawy administracyjne odbywa się według tych samych reguł, co w przypadku Przewodniczącego. Dotyczy to zarówno zasad zgłaszania kandydatur, jak i wymaganej większości. W głosowaniu, które odbywa się en bloc. Minimalna liczba stanowisk do obsadzenia w pierwszej turze to osiem. W przypadku, gdyby druga tura nie doprowadziła do obsadzania brakującej liczby zastępców, w trzecim głosowaniu wyboru dokonuje się zwykłą większością głosów.
Te same reguły znajdują zastosowanie w odniesieniu do wyboru Kwestorów.
Wybory wiceprzewodniczących i Kwestorów zaplanowano na dwa dni, tj. wtorek 16 i środę 17 lipca.
Powołanie komisji i delegacji parlamentarnych
Na środę 17 lipca zaplanowano także ustalenie w ParlamencieEuropejskim liczby i składu komisji, podkomisji oraz delegacji. Stosownie do zasad określonych w regulaminie PE, powinien on stanowić odbicie układu sił politycznych w PE. Ogłoszenie nominacji nastąpi ostatniego dnia obrad sesji, a więc w piątek 19 lipca.
Sprawa wskazania obsady poszczególnych komisji i podkomisji oraz udziału w delegacjach Parlamentu pozostaje w wewnętrznej gestii, zarówno w przypadku frakcji, jak i posłów niezrzeszonych.
Kluczowe głosowanie w czwartek 18 lipca
W czwartek 18 lipca odbędzie się głosowanie nad kandydaturą Ursuli von der Leyen, ponownie wysuniętej na stanowisko Przewodniczącej Komisji Europejskiej przez Europejską Partię Ludową, a rekomendowaną przez Radę Europejską. Jak poinformowano, jeszcze w piątek 12 lipca, tym razem Prawo i Sprawiedliwość nie poprze tej kandydatury. Co do stanowiska rodziny politycznej PiS, a więc Konserwatystów i Reformatorów, konsultacje nadal trwają.
Zaplanowane na godzinę 9:00 obrady otworzy wystąpienie kandydatki, po którym nastąpi debata nad zaproponowaną przez nią wizją. Po niej rozpocznie się o godzinie 13 tajne głosowanie w formule tradycyjnej, a więc poprzez karty do głosowania. Liczba głosów wymaganych do wyboru wynosi 361. Gdyby kandydatka nie uzyskała wymaganego minimum, wówczas przewodniczący PE wystąpi do rady Europejskiej o wskazanie innej kandydatury.
Sprawa na chwilę obecną wydaje się otwarta, bo nadal nie wiadomo, jak zagłosują Konserwatyści i Reformatorzy, a Patrioci dla Europy i Europa Suwerennych Narodów, podobnie jak ugrupowania lewicowe – zapowiedziały głosowanie przeciw. Poparcie poza EPL deklarują: Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów oraz liberałowie z frakcji Odnowić Europę.
Nie zabraknie merytorycznych debat
W środę 17 lipca, poza dokończeniem głosowań nad składem Prezydium, zaplanowano także dwie debaty merytoryczne. Pierwsza z nich dotyczyć będzie podsumowania efektów zakończonego 27 czerwca Szczytu Rady Europejskiej. To tam zaproponowano kandydaturę niemieckiej polityk na Przewodniczącą KE, wybrano Antonio Costę z Portugalii na Przewodniczącego Rady, a także nominowano Estonkę Kaję Kallas do objęcia funkcji Wysokiego Przedstawiciela Unii ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa.
Przeczytaj także:
- Co wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego oznaczają dla gospodarki?
- Von der Leyen krytykowana za kontakty z prawicą
Tego też dnia odbędzie się dyskusja na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie, wojny w Ukrainie, zagrożeń hybrydowych, a także kwestii konkurencyjności UE jako jednolitego obszaru gospodarczego. W odniesieniu do wojny w Ukrainie i działań Rosji Parlament podejmie próbę wypracowania w tych kwestiach nowego stanowiska. Następnie przygotowany zostanie projekt rezolucji. Głosowanie nad tekstem może się odbyć następnego dnia, tj. w czwartek 18 lipca.