Krajowa Rada Wyborcza uznała, że zwycięzcą wenezuelskich wyborów prezydenckich został Nicolás Maduro, który zdobył 51,2 proc. głosów. Tak niewielka przewaga i zwycięstwo chavisty wywołały wiele kontrowersji. Głos zabrał między innymi hiszpański autor i dziennikarz Arturo Pérez-Reverte, który na portalu społecznościowym X (dawniej Twitter) opublikował oświadczenie skierowane przeciwko byłemu hiszpańskiemu premierowi José Luisowi Rodríguezowi Zapatero, oskarżając socjalistycznego polityka o utrzymywanie bliskich relacji z rządem populistycznego prezydenta Wenezueli.
Oświadczenie to przeczytało już ponad 440 tys. osób. Pérez-Reverte stwierdza w nim: „Gdybym nadal był reporterem, poświęciłbym sezon na dogłębne zbadanie roli, jaką wszechobecny Rodríguez Zapatero odgrywa i odgrywał przez długi czas w Wenezueli. Ale ja tylko piszę powieści. Niech inni się tym zajmą”. W komentarzu tym chodzi o relacje, jakie Zapatero utrzymywał z byłym prezydentem Wenezueli Hugo Chávezem i jego obecnym następcą – Nicolásem Maduro.
Jak Zapatero wspierał chavistów
José Luis Rodríguez Zapatero został szefem hiszpańskiego rządu w 2004 r., wcześniej (i później) był sekretarzem generalnym Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej. Szybko zaprzyjaźnił się z rządem Cháveza, a później Maduro, dzięki czemu zyskał nowe możliwości umacniania swojej władzy. W 2015 r. wybory w Wenezueli wygrała opozycja, ale chaviści zachowali kontrolę nad instytucjami państwowymi poza parlamentem. Zrodziło to wiele napięć. Wtedy Zapatero zaproponował, że podejmie się funkcji mediatora. Szybko jednak stracił wiarygodność, bo zauważono, że wyraźnie popiera Maduro.
Zapatero wystąpił w roli negocjatora także dwa lata później, w 2017 r., kiedy klimat polityczny Wenezueli stał się bardzo gorący – Maduro mierzył się z demonstracjami poprzez masowe aresztowania i polityczne zabójstwa. Ale i tym razem Zapatero wyraźnie poparł przywódcę chavistów, choć cały Zachód potępiał działania prezydenta Wenezueli.
Były szef wywiadu wojskowego oskarża Zapatero
W 2021 r. były szef chavistowskich służb wywiadu wojskowego i kontrwywiadu Hugo Carvajal, znany także jako „El Pollo Carvajal”, został poddany ekstradycji z Hiszpanii do Stanów Zjednoczonych. Zaraz przed ekstradycją złożył oświadczenie przed hiszpańskim sądem, że ma informacje dotyczące stosunków między Hiszpanią a Wenezuelą podczas rządów Zapatero. Carvajal twierdził, że kiedy Miguel Ángel Moratinos był ministrem spraw zagranicznych, zaszło wiele nieprawidłowości, które może udowodnić. Carvajal utrzymywał też, że Zapatero miał w Wenezueli kopalnię złota.
Przeczytaj także:
W ubiegłym roku Carvajal rozwinął jeszcze swoje oskarżenia, zarzucając Zapatero czerpanie korzyści z udziałów w wenezuelskich spółkach. Nie przedstawił jednak dowodów – obiecywał je pokazać, o ile uzyska w Hiszpanii azyl polityczny, jednak tamtejsze Ministerstwo Spraw Wewnętrznych kilkakrotnie odrzuciło jego wniosek.
Córki Zapatero też współpracują z Wenezuelą
Wygląda na to, że córki Zapatero, Alba i Laura Rodríguez Espinosa, także nawiązują współpracę z Wenezuelą. W 2019 r. założyły agencję marketingową wyspecjalizowaną w e-sporcie – What The Fav. Magazyn „El Mundo” ustalił, że wśród klientów agencji znajdują się wenezuelskie media cyfrowe poświęcone tego rodzaju rozgrywkom – „El Server”.