fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

16.6 C
Warszawa
piątek, 20 września, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Fabryki Sztucznej Inteligencji

Dokąd zmierzają uregulowania Krajów Unii Europejskiej, jeżeli chodzi o sztuczną inteligencję w tym Polski oraz czy polski sektor MŚP jest na to gotowy? Zadaje pytania dr n. pr. Marek Woch, b. Zastępca Rzecznika MŚP.

Warto przeczytać

Wzmocnienie przywództwa Krajów Unii Europejskiej w zakresie stymulowania powstawania konkurencyjnej sztucznej inteligencji poszczególnych ekosystemów w Unii ma polegać na tym, że Komisja zamierza tworzyć „fabryki sztucznej inteligencji”.

Tworzenie ekosystemów wokół europejskich superkomputerów publicznych ma polegać na łączeniu kluczowych elementów zasobów materialnych i ludzkich potrzebnych do opracowania modeli generatywnej sztucznej inteligencji oraz aplikacji.

Superkomputery mają być dedykowane sztucznej inteligencji, zostaną powiązane z centrami danych w bliskości lub połączeniu za pośrednictwem szybkich sieci i, co równie ważne,
z tzw. kapitałem ludzkim, aby efektywnie wykorzystywać te zasoby – od ekspertów zajmujących się superkomputerami i sztuczną inteligencją, po dane specjalistów, badaczy, startupów i użytkowników końcowych. „Fabryki AI” będą zatem obejmować moce obliczeniowe, usługi w zakresie danych i superkomputerów, a także przyciągania talentów na dużą skalę.

Przykład zastosowania sztucznej inteligencji w zakresie Biotechnologii i chemii

Łącząc zagadnienia dotyczące biotechnologii i sztucznej inteligencji, przedstawiciele Unii uważają, że nadarza się wyjątkowa okazja do czerpania ogromnych korzyści, jakie generatywna sztuczna inteligencja ma przynieść w różnych sektorach, takich jak badania materiałowe, chemiczne czy rolno-spożywcze.

Oczekuje się, że pojawienie się generatywnej sztucznej inteligencji doprowadzi do znaczących innowacji w biotechnologii i przemyśle farmaceutycznym. Posiadanie potencjału do generowania syntetycznych danych genetycznych w przypadku braku prawdziwych danych, ma móc wygenerować nowe lub przeanalizuje istniejące sekwencje genów, aby pomóc zrozumieć złożoność chorób genetycznych lub ułatwić odkrywanie leków.

W ostatnich „przełomach” sztuczna inteligencja wspierała rozwój antybiotyków w celu zwalczania oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe.

Podobnie szybkiego rozwoju można spodziewać się w szerszej dziedzinie biologii syntetycznej, np. przykład do zaprojektowania nowych sekwencji genetycznych o pożądanych właściwościach, które mogą wytworzyć specyficzny lek. Inne przykłady obejmują produkcję zrównoważonych tkanin, serów, wędlin pochodzących z hodowli komórkowych, roślinne zamienniki mięsa itp.

Europejski Urząd ds. Sztucznej Inteligencji zaczyna funkcjonować. Czas na Polskę

Biuro ds. AI ma na celu umożliwienie przyszłego rozwoju, wdrażania i wykorzystywania sztucznej inteligencji w sposób sprzyjający korzyściom społecznym i gospodarczym oraz innowacjom, przy jednoczesnym ograniczaniu ryzyka.

Urząd ma odgrywać kluczową rolę we wdrażaniu uregulowań o sztucznej inteligencji, szczególnie w odniesieniu do modeli sztucznej inteligencji ogólnego przeznaczenia. Będzie także działać na rzecz wspierania badań naukowych i innowacji w zakresie godnej zaufania sztucznej inteligencji oraz pozycjonowania UE jako lidera w dyskusjach międzynarodowych.

Polskie Ministerstwo Cyfryzacji ws. wdrożenia aktu o AI

Polskie Ministerstwo Cyfryzacji w ramach prekonsultacji ws. wdrożenia aktu o AI zadało cztery publicznie pytania:

  1. Czy w związku z wdrożeniem Aktu powinien powstać w polskim porządku prawnym zupełnie nowy, przeznaczony temu obszarowi organ nadzoru rynku[1] czy też może tę funkcję powinny pełnić obecnie istniejące organy lub organ? Prosimy uzasadnić swoją odpowiedź i, jeśli to zasadne, wskazać istniejące instytucje publiczne, które powinny pełnić tę funkcję.
  2. Czy w związku z wdrożeniem Aktu funkcja organu notyfikującego[2] powinna być pełniona przez obecnie istniejący podmiot lub podmioty publiczne czy też przez nowy, powołany w tym celu podmiot? Prosimy uzasadnić swoją odpowiedź i, jeśli jest to zasadne, wskazać istniejący podmiot, który powinien pełnić tę funkcję.
  3. Czy w związku z wdrożeniem Aktu funkcję organu nadzoru rynku oraz organu notyfikującego powinny być realizowane przez tę samą instytucję czy też poprzez niezależne od siebie organy na zasadzie współpracy opartej na podziale zadań? Prosimy uzasadnić swoją odpowiedź oraz, jeśli jest to zasadne, wskazać istniejące podmioty, które powinny pełnić te funkcje.
  4. Jakie kategorie interesariuszy – np. organów, instytucji, organizacji, przedsiębiorstw, grup społecznych, kategorii obywateli i in. – powinny być traktowane priorytetowo w zakresie działań komunikacyjnych i edukacyjnych w związku z procesem wchodzenia w życie europejskiego rozporządzenia dot. Sztucznej inteligencji? Prosimy uzasadnić swoją odpowiedź.

Przeczytaj także:

Biorąc pod uwagę powyższe zarówno w polskim Ministerstwie Cyfryzacji, jak w instytucjach Unii Europejskiej trwa dyskusja dotycząca zagadnień sztucznej inteligencji. Należy niemniej jednak zauważyć, że jest, to początek, dlatego polskie społeczeństwo w tym przedsiębiorcy nie tylko „duzi” ale zwłaszcza z sektora MŚP powinni zacząć zdawać sobie sprawę, że jest to przełom i świat już za 5, 10 czy 15 lat może nie być tym, który znamy.

Autor: Dr n. pr. Marek Woch, były Zastępca Rzecznika MŚP


[1] Organ nadzoru rynku – opis głównych funkcji: pojedynczy punkt kontaktowy do celów rozporządzeniawykonuje swoje uprawnienia w sposób niezależny, bezstronny i nietendencyjny rozpatruje wnioski dot. zezwolenia na wprowadzenie do obrotu lub oddanie do użytku systemów AI wysokiego ryzyka.Przyjmuje zgłoszenia dot. poważnych incydentów. Rozpatruje skargi składane przez osoby poddane działaniom systemów AI.

[2]  Organ notyfikujący – opis głównych funkcji: jest odpowiedzialny za opracowanie i stosowanie procedur koniecznych do oceny, wyznaczania i notyfikowania jednostek oceniających zgodność systemów AI oraz za ich monitorowanie, w określonych sytuacjach przedkłada Komisji i państwom członkowskim dowody potwierdzające kompetencje jednostki oceniającej zgodność, działa w sposób gwarantujący wysokie kompetencje eksperckie, poufność, bezstronność oraz brak jakichkolwiek przypadków konfliktu interesów z jednostkami oceniającymi zgodność.

SourceRedakcja

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię