fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

16.6 C
Warszawa
czwartek, 19 września, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Skandynawowie chcą wspólnie zwalczać przestępczość zorganizowaną

Podczas spotkania, do jakiego doszło 21 sierpnia Kopenhadze, ministrowie sprawiedliwości Norwegii, Szwecji i Danii analizowali możliwości współdziałania w zakresie skuteczniejszego zwalczania wzrastającej przestępczości. Jak podkreślano, gangi grupujące szwedzkich młodocianych, rozszerzają swoją działalność na kraje ościenne.

Warto przeczytać

Gospodarz spotkania Peter Hummelgaard – szef duńskiego resortu sprawiedliwości wraz ze swoim szwedzkim kolegą Gunnarem Strömmerem, podczas konferencji prasowej zaprezentował skoordynowane plany wzmocnienia współpracy policji obu krajów na rzecz zwalczania przestępczości zorganizowanej, ze szczególnym uwzględnieniem cyberprzestępczości.

Jak wskazywał szwedzki minister sprawiedliwości, coraz częściej przestępcy „wykorzystują kanały cyfrowe do rekrutacji młodych osób”. Współpraca Danii i Szwecji w ograniczaniu tego zjawiska, a zwłaszcza jego następstw leży w interesie obu krajów. Zabrakło jednak konkretów obrazujących przykłady planowanych przedsięwzięć czy wskazań, jak walka z gangami miałaby wyglądać w praktyce.

W ostatnim czasie odnotowano szereg incydentów o charakterze przestępczym zarówno w Norwegii, jak i na terenie Danii. W ich następstwie nastąpiła fala aresztowań młodocianych gangsterów, przybyłych ze Szwecji (jak się okazało w trakcie ustalania ich tożsamości).

Uwagę zwraca brutalność popełnionych czynów. Eksplozje ładunków wybuchowych, bestialskie pobicia, a nawet morderstwa popełniane ze szczególnym okrucieństwem. Tylko od kwietnia na terytorium Danii odnotowano łącznie 25 przypadków rekrutowania przez duński światek przestępczy młodocianych Szwedów z zamiarem zlecania im przestępstw.

W reakcji wzmocniono kontrole graniczne, co nie przyniosło jednak zdaniem służb obu krajów, spodziewanych efektów. „Zdajemy sobie sprawę, że przemoc gangów nie zna granic, dlatego musimy zwiększyć wysiłki na rzecz walki z gangami” – podsumował sytuację Peter Hummelgaard.

W trakcie kopenhaskiego spotkania norweska minister sprawiedliwości i służb ratunkowychEmilie Enger Mehl poinformowała, że norweska i szwedzka policja podejmą wspólne patrolowanie terenów i miejsc stanowiących przedmiot zainteresowania szwedzkich gangów. „Podejmiemy działania, aby nasza policja mogła w większym niż do tej pory zakresie prowadzić wspólne operacje i patrole ze szwedzką policją. „Taką potrzebę zasygnalizowała nam sama policja” – mówiła norweska polityk w wywiadzie udzielonym w duńskiej stolicy dla norweskiej telewizji TV2.

Wspólne patrole mają być prowadzone głównie na terytorium Szwecji, na prośbę szwedzkiej policji, która zgłosiła potrzebę wsparcia. Jednocześnie Norwedzy postanowili skierować funkcjonariuszy Norweskiej Policji Kryminalnej (KRIPOS) do współpracy z krajową jednostką operacyjną w Szwecji. Ma to zapewnić skuteczne współdziałanie w zakresie wymiany informacji między służbami obu krajów.

Walka z przestępczością zorganizowaną w Szwecji stała się dla norweskich władz priorytetem, gdyż szwedzkie gangi rozwijają swoją aktywność, nawet w najdalszych regionach Norwegii.

Do projektu czynnie włączyła się także Finlandia, natomiast w szwedzkiej stolicy powołano nordyckie centrum współpracy policjantów z Finlandii, Norwegii i Danii. Norwescy i fińscy funkcjonariusze przebywają już na miejscu, podczas gdy duńscy policjanci dołączą do kolegów w najbliższych tygodniach.

Pomimo że Szwecja liczy zaledwie 10 mln mieszkańców, to ma najwyższy w UE wskaźnik przestępstw o charakterze przemocowym z użyciem broni palnej przypadającym na jednego obywatela. Tylko w ubiegłym roku odnotowano tam 55 strzelanin ze skutkiem śmiertelnym, do których dochodziło w trakcie 363 różnego rodzaju incydentów. Na przestrzeni minionego roku łączna liczba ofiar śmiertelnych w następstwie incydentów z użyciem broni palnej w pozostałych trzech krajach nordyckich, była nieporównanie mniejsza i wynosiła 6.

SourceRedakcja

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię