W aktualnym raporcie finansowym Berkshire Hathaway czytamy, że firma zgromadziła amerykańskie krótkoterminowe bony skarbowe o łącznej wartości 234,6 mld dolarów, czyli o 81 proc. więcej niż posiadała pod koniec ubiegłego roku. Tymczasem amerykański bank centralny ma bony o wartości 195,3 mld dolarów, a zatem mniej niż Warren Buffet.
Zakup obligacji nie był jedynym ruchem inwestora z Ohio. Od miesięcy gromadził także gotówkę. Czemu jednak zwiększa swoją płynność finansową? Zapytany o to w maju podczas jednego ze spotkań z akcjonariuszami, Buffet odpowiedział: „Nie widzę nikogo, kto miałby jasny pomysł na efektywne wykorzystanie tych pieniędzy, więc zdecydowaliśmy się ich nie wykorzystywać. Świat staje się coraz bardziej skomplikowany, jest więcej rzeczy, które mogą pójść źle i ważne jest, abyśmy byli przygotowani i potrafili działać, gdy tak się stanie”.
US Bank podkreśla, że w czasach niepewności gospodarczej inwestowanie w obligacje może być bardziej opłacalne, bo ich rentowność może być najwyższa. Rob Haworth zapowiedział: „Istnieją oznaki, że gospodarka spowalnia na tyle, że Fed [Rezerwa Federalna, czyli bank centralny Stanów Zjednoczonych] chce rozważyć obniżki stóp procentowych. Podczas gdy inflacja nie spadła jeszcze do docelowego poziomu 2 proc., nie widzimy również oznak jej przyspieszenia”.
W tej chwili krótkoterminowe papiery wartościowe są nawet bardziej opłacalne niż papiery długoterminowe. „Fed utrzymuje stopy procentowe na stałym poziomie, co ma dość bezpośredni wpływ na krótki koniec krzywej rentowności” – mówi Haworth. Obawiając się korekty rynku, coraz więcej inwestorów decyduje się na bezpieczną przystań i pewny zysk, jaki oferują amerykańskie obligacje. Sam Buffet określił je „najbezpieczniejszą inwestycją, jaka istnieje” w obecnym środowisku.
Rentowność miesięcznych amerykańskich bonów skarbowych wynosi w tej chwili 5,33 proc. Bony trzymiesięczne oprocentowane są na poziomie 5,22 proc., a półroczne – 4,95 proc. Jeśli wziąć pod uwagę zasoby zgromadzone przez Berkshire i założyć utrzymanie odsetek na tej wysokości, dawałoby to firmie inwestycyjnej roczny zysk z aktywów na poziomie 12 mld dolarów.
Przeczytaj także:
- W czasie, gdy pięciu bogaczy podwójnie się bogaci, pięć miliardów osób popada w ubóstwo
- Prywatne: Apple odkłada wprowadzenie na rynek UE systemu generatywnej AI
Czy wycofanie się z udziałów w Apple i inwestycja w amerykańskie papiery wartościowe będzie dobrym posunięciem – zobaczymy już niedługo. Rentowność bonów skarbowych może spaść, jeśli Rezerwa Federalna zdecyduje się na cięcie stóp procentowych, a może to zrobić już w październiku. Inwestorzy spodziewają się takiego ruchu, nie wiadomo tylko, jak duże będą to cięcia. Niektórzy spodziewają się nawet cięć 50-punktowych, inni zauważają, że oznaczałoby to 100-punktowe cięcie w ciągu zaledwie trzech posiedzeń, a to mało prawdopodobny scenariusz.