Kieleckie targi to najważniejsza impreza przemysłu obronnego w Polsce odbywająca się co roku na początku września, na terenach wystawienniczych. Tym razem GRUPA WB zaprezentuje najnowsze rozwiązania w obszernym pawilonie zlokalizowanym w Hali F (połączone obszary F-36 i F-40).
Na szczególną uwagę gości MSPO zasługują nowe systemy bezzałogowe, środki bojowe użyteczne na lądzie i w powietrzu, a także radiostacje nowej generacji. GRUPA WB zapowiada również inaugurację działania centrów kompetencyjnych dronów morskich i technologii kosmicznych.
Na potencjał koncepcyjny, projektowy i wytwórczy GRUPY WB składa się ponad dwadzieścia spółek technologicznych, rozwijających najbardziej zaawansowane systemy dedykowanych obronności i szeroko pojętemu bezpieczeństwa. Misja realizowana od początku istnienia firmy polega na opracowywaniu i wdrażaniu własnych, nowatorskich rozwiązań. Takie podejście gwarantuje efektywną kontrolę nad profilem i wolumenem produkcji, bez przyjmowania z góry ograniczeń, bądź restrykcji dotyczących eksportu czy kierunków rozwoju.
Ścisła współpraca GRUPY WB z innymi podmiotami, zarówno z branży obronnej jak z innych obszarów, a w szczególności z zapleczem naukowo-badawczym i uznanymi ośrodkami rozwojowymi, w tym z uczelniami wyższymi o profilu technicznym, tworzy pożądany efekt synergii, który pozwala znacząco uzupełniać i wzmacniać kompetencje reprezentowane przez obie sfery tj. świat nauki i przemysłu.
Podczas tegorocznego MSPO zadebiutują definiowalne programowo radiostacje COMP@N-Z, wśród nich odmiana pojazdowa, dostosowana do zastępowania starszej generacji urządzeń komunikacyjnych z wykorzystaniem istniejących wzmacniaczy pojazdowych. To oryginalne, w całości polskie rozwiązania, oparte na narodowych systemach kryptograficznych.
W Kielcach po raz kolejny zaprezentowany będzie indywidualny bezzałogowiec rozpoznawczo-uderzeniowy X-FRONTER. Niewielkie gabaryty sprzętu pozwalają na jego przenoszenie i obsługę przez jednego operatora. Wraz z panelem sterującym, który można zamocować go na kamizelce ochronnej lub oporządzeniowej. Zasięg operacyjny bezzałogowca to kilka kilometrów.
X-FRONTER bezpośrednio po wyciągnięciu z kieszeni transportowej jest natychmiast gotowy do użycia. Start odbywa się bezpośrednio z ręki. To kolejny z systemów GRUPY WB zaprojektowany jako rozwiązanie modułowe. Składa się z części centralnej z czterema składanymi wirnikami i zestawu sensorów oraz dołączanych opcjonalnie, wymiennych modułów misyjnych.
Na tegorocznym MSPO w Kielcach po raz pierwszy dojdzie do publicznej prezentacji bezzałogowych systemów uderzeniowych WARMATE 20 i WARMATE 50, wyposażonych w ciężkie głowice bojowe. Uzupełnią one rodzinę amunicji krążącej GRUPY WB, w skład której wchodzą popularne, sprawdzone w warunkach bojowych i dostarczane w dużej liczbie WARMATE, a także WARMATE 5.
W Kielcach zaplanowano także premierę rozpoznawczego systemu bezzałogowego WARMATE TL-R. Ten niewielki statek powietrzny wyposażony jest w składane powierzchnie nośne i sterujące. Użycie wielorazowej wyrzutni, pełniącej jednocześnie rolę pojemnika transportowego, pozwala systemowi na zabudowę na pojazdach i sterowanie z ich wnętrza. WARMATE TL-R wchodzi w skład wyposażenia Artyleryjskiego Wozu Rozpoznawczego.
W pawilonie GRUPY WB dostępne będą także projekty bezzałogowców morskich i lądowych. Na przykładzie kołowej platformy robotycznej będzie można ocenić zastosowania takich pojazdów na polu walki (np. w roli nosicieli amunicji krążącej). W Kielcach zaprezentowana zostanie też rodzina bezzałogowych wież ZMU-03/05, ZMU-04 i ZMU-07.
Zaawansowane technologicznie rozwiązanie stanowi taktyczny system rozpoznania pola walki EYEQ klasy AI-ISR przeznaczony do detekcji, identyfikacji i klasyfikacji pojazdów oraz sprzętu wojskowego w czasie rzeczywistym, w oparciu na algorytmach analizowanych przez sztuczną inteligencję. Zwiększa to efektywność zarządzania dostępnymi zasobami oraz znacznie skraca proces decyzyjny.
Automatyczne detekcje i założenia operacyjne EYEQ pozwalają na bieżąco oceniać sytuację taktyczną, analizować ryzyko, rekomendować kolejność oddziaływania oraz liczbę i rodzaj uzbrojenia niezbędnego do zniszczenia nominowanych obiektów. Moduły EYEQ można montować w bezzałogowych statkach powietrznych lub w pojazdach.
Gościom targów system EYEQ zostanie pokazany dynamicznie; w bezpośrednim działaniu, wraz z zawieszonym nad pawilonem bezzałogowym systemem powietrznym FLYEYE. Obok znanego i sprawdzonego w najtrudniejszych warunkach bojowych rozwiązania klasy mini, zaprezentowany zostanie również większy system FT-5, wchodzący w skład systemu poszukiwawczo-uderzeniowego GLADIUS w kilku różnych wariantach.
GRUPA WB w swoim pawilonie wystawienniczym zaprezentuje także cyfrowe platformy komunikacji FONET i FONET NAVY, system zarządzania walką TOPAZ, systemem ochrony perymetrycznej granic i obiektów infrastruktury krytycznej AMSTA (także w wersji plecakowej), platformą integracji komunikacji PIK oraz rozwiązaniami na rzecz podniesienia bezpieczeństwa ruchu drogowego.
W tegorocznej edycji MSPO w Kielcach o nagrodę DEFENDER ubiegać się będzie, aż pięć systemów GRUPY WB, w tym system EYEQ oparty na sztucznej inteligencji przeznaczony do detekcji, identyfikacji i klasyfikacji obiektów wojskowych w czasie rzeczywistym, radiostację osobistą PERAD 5010, amunicję krążącą WARMATE 5, bezzałogowy system rozpoznawczy WARMATE TL-R i zdalny moduł uzbrojenia ZMU-05.
GRUPA WB jest zatrudniającym ponad dwa tysiące pracowników polskim producentem nowoczesnych rozwiązań dla wojska i służb mundurowych. Firma, której udziałowcem jest Polski Fundusz Rozwoju, działa globalnie na rynku systemów łączności, zarządzania kryzysowego, bezpieczeństwa publicznego, transportu, energoelektroniki i obronności. Jest jednym z największych producentów systemów bezzałogowych.