fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

16.6 C
Warszawa
czwartek, 19 września, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Łatwiejsza wymiana broni między USA a Australią i Wielką Brytanią

Wielka Brytania, Stany Zjednoczone oraz Australia (działające w ramach porozumienia AUKUS) uzgodniły nowe zasady, według których będą dzielić się bronią. To istotny element planu zwiększenia dostępu do przemysłu obronnego – ocenia portal Defense News.

Warto przeczytać

Kraje AUKUS zwolniły się wzajemnie z ograniczeń w kwestii eksportu broni. Wcześniejsze regulacje wymagały uzyskiwania odpowiednich licencji, a przygotowywanie i rozpatrywanie wniosków zajmowało dużo czasu. Zmiany sprawiły, że większość tych formalności została zniesiona lub zredukowana.

W przypadku USA zaktualizowano przepisy dotyczące międzynarodowego obrotu bronią (ITAR), skracając cały biurokratyczny proces. Departament Stanu poinformował także, że zwolni Australię i Wielką Brytanię z konieczności posiadania licencji na 80 proc. amerykańskiej komercyjnej sprzedaży obronnej. „Zwolnienia te odblokują miliardy dolarów w bezpiecznym handlu obronnym między krajami AUKUS” – zapowiedział urzędnik Departamentu Stanu.

Podobne aktualizacje przepisów dotyczących sprzedaży broni wprowadzają Australia i Wielka Brytania. Wielka Brytania ogłosiła, że w ten sposób odblokuje 643 mln dolarów rocznego eksportu obronnego. Tymczasem Australia zapowiedziała zniesienie konieczności 900 zezwoleń obowiązujących dotychczas w handlu z Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi, których łączna wartość roczna wynosiła 5 mld dolarów.

Richard Marles, wicepremier i minister obrony Australii, powiedział, że nowe zasady pomogą każdemu krajowi AUKUS w osiągnięciu celów wytyczonych przez wspólny pakt obronny: „[Zmiany te mają] fundamentalne znaczenie, jeśli chodzi o umożliwienie AUKUS rozwoju zarówno okrętów podwodnych, jak i filaru skoncentrowanego na zaawansowanych technologiach” – zaznaczył.

Zmiany wprowadzane przez USA nie obejmą wszystkich rodzajów broni, niektóre nadal będą podlegać ograniczeniom – w tym przede wszystkim technologie rakietowe oraz broń zakazana międzynarodowymi traktatami (broń chemiczna, miny lądowe).

Zarówno Australia, jak i Wielka Brytania będą mogły wciąż ubiegać się o amerykański sprzęt z „listy wykluczonych technologii” (ETL), jednak w tych przypadkach licencja będzie nadal konieczna. Można jednak założyć, że po nowelizacji zasad rozpatrywanie takich wniosków odbywać się będzie szybciej.

Wszystkie kraje członkowskie uznały nowe porozumienie za duży sukces. „To wszystko dzieje się naprawdę szybko i niezwykle, biorąc pod uwagę, że jest to coś, do czego dążymy od dziesięcioleci” – powiedział Marles.

Przeczytaj także:

W Waszyngtonie australijski minister obrony spotkał się z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem, a także wziął udział w szczycie z udziałem najwyższych urzędników dyplomatycznych obu krajów. Ogłoszono przy jego okazji zamiar współpracy przy produkcji i rozwoju amunicji – szczegółowe plany mają zostać podpisane jeszcze w tym roku.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły