fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

17.7 C
Warszawa
wtorek, 8 października, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Gigantyczna kwota zniknęła z brytyjskiego Ministerstwa Obrony

Oszuści ukradli prawie miliard funtów z Ministerstwa Obrony od 2010 roku – podaje „The Telegraph”. Za te pieniądze można było zakupić 127 czołgów Challenger lub 12 samolotów bojowych F-35 Lightning.

Warto przeczytać

Ministerstwo Obrony zaczęło być postrzegane jako „łatwe miejsce dla złodziei i skorumpowanych urzędników państwowych” po tym, gdy ujawniono, że oszuści ograbili je na prawie miliard funtów – twierdzi jeden z wysokich rangą urzędników państwowych.

Mark Francois, były Minister Sił Zbrojnych, powiedział: „W czasach, gdy budżet obronny znajduje się pod ogromną presją, każdy funt stracony na oszustwa jest tragedią samą w sobie”. Tymczasem zgromadzone dane pokazują, że prawie każdy obszar obronności, od wydatków osobistych po zamówienia na broń, samoloty i okręty, padł ofiarą oszustw kosztujących Wielką Brytanię miliony. Nieuczciwi członkowie sił zbrojnych i urzędnicy służby cywilnej wyłudzili ponad 6 mln funtów, fałszując wydatki na żywność i koszty podróży. Jednak zdecydowanie największa strata była związana z zakupami sprzętu, zarówno dla Służby Cywilnej, jak i Sił Zbrojnych, stanowiła nieco ponad 600 mln funtów od 2020 r.

Naciągano też ministerstwo w przypadku wypłat emerytur, rekrutacji, cyberprzestrzeni i komunikacji, zarządzaniu personelem oraz wspólnego systemu komputerowego związanego z zarządzaniem personelem Sił Zbrojnych. W ostatnich latach pojawiły się zarzuty, że resort obrony zapłacił miliony funtów firmie, która była kanałem tajnych płatności dla saudyjskich urzędników.

Kradzież aktywów obronnych również wzrosła z 19 tys. funtów kosztujących rząd w latach 2019-2020 do 1,38 mln funtów w latach 2023-2024.

Od 2019 r. wykryte koszty oszustw w Ministerstwie Obrony znacznie wzrosły, napędzane rosnącymi kosztami oszustw związanych z zamówieniami. W latach 2019-2020 wzrosły do 52,97 mln funtów. Następnie wyniosły 57,27 mln funtów w latach 2020-21, po czym wzrosły do 147,24 mln funtów w latach 2021-2022.

Łączna kwota wykrytych oszustw zwiększyła się z 240 tys. funtów w latach 2010-11 do 224,05 mln funtów w latach 2023-24.

Poza oszustwami podatkowymi i tymi związanymi z zasiłkami, które w ubiegłym roku kosztowały Wielką Brytanię odpowiednio 10 mld i 6 mld funtów, resort obrony ma najwyższe koszty nadużyć w rządzie.

Na dodatek prawdziwy poziom nadużyć może być jeszcze wyższy. Szacuje się, że Departament Obrony mógł być narażony na prawie 1,4 mld funtów strat z tytułu oszustw tylko w latach 2021-22. Szacunki oparto na założeniach, że 4,8 proc. rocznych wydatków na zamówienia i 1,7 proc. kosztów personelu stanowią oszustwa.

Rzecznik Ministerstwa Obrony powiedział: „Jak pokazują te liczby, w ostatnich latach znacznie poprawiliśmy nasze środki wykrywania oszustw, w tym oszustw związanych z zamówieniami publicznymi, które są najwyższym priorytetem. Aby chronić pieniądze podatników, wszystkie przypadki są dokładnie badane i w razie potrzeby przekazywane policji”.

Przeczytaj także:

„Jesteśmy zaangażowani w zwalczanie nadużyć finansowych na szerszą skalę, począwszy od powołania specjalnego organu ds. nadużyć finansowych w sektorze publicznym, który w pierwszym roku swojej działalności dostarczył 311 mln funtów w skontrolowanych korzyściach związanych z przeciwdziałaniem nadużyciom finansowym, poprzez uruchomienie internetowej karty nadużyć finansowych, po wprowadzenie krajowej kampanii uświadamiającej, aby ułatwić ludziom wykrywanie nadużyć finansowych” – dodał.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły