fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

12.8 C
Warszawa
wtorek, 8 października, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Przesłuchania w PE nie dla wszystkich będą formalnością

Po wtorkowej prezentacji nowego składu Komisji Europejskiej dokonanej przez jej szefową Ursulę von der Leyen kandydatów na komisarzy czekają przesłuchania w Parlamencie Europejskim – dla niektórych mogą okazać się wyzwaniem.

Warto przeczytać

Właściwe przesłuchania przed komisjami sprawującymi pieczę nad obszarami kompetencyjnymi kandydatów na komisarzy poprzedzi przesłuchanie przez Parlamentarną Komisję ds. prawnych (JURI), badającą ewentualny konflikt interesów.

Hadja Lahbib (Belgia) – gotowość, zarządzanie kryzysowe i równość

Dotychczasową Minister Spraw Zagranicznych zapewne czekają trudne pytania w związku z przeszłymi wydarzeniami.

Jeszcze w roku 2021 Lahbib odwiedziła Krym jako dziennikarka. W belgijskiej telewizji unikała jednoznacznej odpowiedzi na pytanie; czy wróciła „z Ukrainy czy z Rosji”? Uzasadnienie stanowić miało to, że na lotnisku w Symferopolu wymagano od niej jakoby rosyjskiej wizy.

W trakcie sprawowania przez kandydatkę urzędu belgijskie MSZ wydało wizy 14-osobowej irańskiej delegacji, a w tym burmistrzowi Teheranu, na odbywający się w Brukseli szczyt miejski.

Po ujawnieniu sprawy, ze stanowiska ustąpił sekretarz stanu w belgijskiej stolicy Pascal Smet, któremu zarzucano, że naciskał MSZ w kwestii przyznania wiz i zdefraudował fundusze publiczne na zakwaterowanie irańskiej delegacji.

Oliver Várhelyi (Węgry) – zdrowie i dobrostan zwierząt

Dotychczasowy Komisarz ds. rozszerzenia nie może liczyć na względy w Parlamencie Europejskim w związku z ujawnionym w ubiegłym roku nagraniem, gdzie nazwał europosłów „idiotami”. Wątpliwości wzbudza także zapowiedź, węgierskiego Komisarza w serwisie X o zawieszeniu funduszy dla Palestyny (zdementowana później przez KE).

Parlament Europejski zamierza także badać, zgodność wypowiedzi Węgra ze standardami UE. W szczególności dotyczące kwestionowania wagi reform demokratycznych i stanu praworządności w krajach ubiegających się o członkostwo w UE w trakcie minionej kadencji.

Raffaele Fitto (Włochy) – spójność i reformy

Włoskiemu nominatowi część eurodeputowanych ma za złe jego przynależność partyjną. Kwestionują oni możliwość powierzenia funkcji Wiceprzewodniczącego Wykonawczego członkowi frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Niewykluczone także, że będą blokować nominację Fitto ze względu na wcześniejsze oskarżenia, dotyczące łapówkarstwa i korupcji, pomimo oczyszczenia go z zarzutów przez włoski wymiar sprawiedliwości.

Z badania przeprowadzonego przez OpenPolis wynika, że istnieją realne podstawy kwestionowania jego osiągnięć jako ministra nadzorującego wdrażanie włoskiego KPO. Włochy mają istotne opóźnienia we wdrażaniu planów oraz problemy z przejrzystością i dostępnością danych.

Dubravka Šuica (Chorwacja) – region śródziemnomorski

Urzędująca wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej ds. demokracji i demografii musi się liczyć z pytaniami dotyczącymi jej wydatków podczas oficjalnych wizyt w minionej kadencji. Wydała w sumie 360 tys. euro na 148 podróży. Blisko sześćdziesiąt podroży, odbyła do Zagrzebia, a 23 do rodzinnego Dubrownika. Jedna z podróży do Zagrzebia, kosztująca 1215 euro, miała na celu udział w podcaście prywatnego Uniwersytetu Libertas.

Maroš Šefčovič (Słowacja) – handel, bezpieczeństwo gospodarcze, relacje międzyinstytucjonalne, przejrzystość

Jeśli Šefčovič zostanie ponownie zatwierdzony na słowackiego Komisarza, obecny wiceprzewodniczący KE stanie się najdłużej urzędującym Komisarzem w historii UE. Ta nominacja na Komisarza odpowiedzialnego za przejrzystość wywołała sprzeciw słowackiego oddziału Transparency International, z uwagi na wątpliwości dotyczące jego zeznania podatkowego z przeszłości oraz wydatków na kampanię prezydencką, w której brał udział.

Ekaterina Zachariewa (Bułgaria) – startupy, badania i innowacje

Była Minister Spraw Zagranicznych Bułgarii musi się liczyć z pytaniami dotyczącymi jej domniemanego udziału w oszustwie związanym ze sprzedawaniem bułgarskich paszportów, co umożliwiło tysiącom ludzi swobodne podróżowanie po krajach UE. Skandal, ujawniony jeszcze w 2018 r., ucichł po tym, jak nacjonalistyczna partia VMRO – odpowiedzialna za zorganizowanie spisku – została odsunięta od władzy.

Sygnalistka Katia Matewa powiedziała niedawno, że Państwowa Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (DANS) pomimo twardych dowodów „zamiotła sprawę pod dywan”.

Marta Kos (Słowenia) – rozszerzenie

Kos, która została słoweńską kandydatką na Komisarza po tym, jak von der Leyen wymusiła wymianę wcześniejszej kandydatury. Symptomatyczny jest fakt odroczenia procedury opiniodawczej w słoweńskim Parlamencie. Kandydatka nie uniknie odniesienia się do niedawnych oskarżeń pod jej adresem.

Przeczytaj także:

Romana Tomc, szefowa delegacji Słoweńskiej Partii Demokratycznej (SDS) w Parlamencie Europejskim, nazwała nominację Kos wyborem nie „do przyjęcia” z racji jej domniemanych związków z dawną jugosłowiańską komunistyczną policją polityczną.

SourceRedakcja

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły