Właściwe przesłuchania przed komisjami sprawującymi pieczę nad obszarami kompetencyjnymi kandydatów na komisarzy poprzedzi przesłuchanie przez Parlamentarną Komisję ds. prawnych (JURI), badającą ewentualny konflikt interesów.
Hadja Lahbib (Belgia) – gotowość, zarządzanie kryzysowe i równość
Dotychczasową Minister Spraw Zagranicznych zapewne czekają trudne pytania w związku z przeszłymi wydarzeniami.
Jeszcze w roku 2021 Lahbib odwiedziła Krym jako dziennikarka. W belgijskiej telewizji unikała jednoznacznej odpowiedzi na pytanie; czy wróciła „z Ukrainy czy z Rosji”? Uzasadnienie stanowić miało to, że na lotnisku w Symferopolu wymagano od niej jakoby rosyjskiej wizy.
W trakcie sprawowania przez kandydatkę urzędu belgijskie MSZ wydało wizy 14-osobowej irańskiej delegacji, a w tym burmistrzowi Teheranu, na odbywający się w Brukseli szczyt miejski.
Po ujawnieniu sprawy, ze stanowiska ustąpił sekretarz stanu w belgijskiej stolicy Pascal Smet, któremu zarzucano, że naciskał MSZ w kwestii przyznania wiz i zdefraudował fundusze publiczne na zakwaterowanie irańskiej delegacji.
Oliver Várhelyi (Węgry) – zdrowie i dobrostan zwierząt
Dotychczasowy Komisarz ds. rozszerzenia nie może liczyć na względy w Parlamencie Europejskim w związku z ujawnionym w ubiegłym roku nagraniem, gdzie nazwał europosłów „idiotami”. Wątpliwości wzbudza także zapowiedź, węgierskiego Komisarza w serwisie X o zawieszeniu funduszy dla Palestyny (zdementowana później przez KE).
Parlament Europejski zamierza także badać, zgodność wypowiedzi Węgra ze standardami UE. W szczególności dotyczące kwestionowania wagi reform demokratycznych i stanu praworządności w krajach ubiegających się o członkostwo w UE w trakcie minionej kadencji.
Raffaele Fitto (Włochy) – spójność i reformy
Włoskiemu nominatowi część eurodeputowanych ma za złe jego przynależność partyjną. Kwestionują oni możliwość powierzenia funkcji Wiceprzewodniczącego Wykonawczego członkowi frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.
Niewykluczone także, że będą blokować nominację Fitto ze względu na wcześniejsze oskarżenia, dotyczące łapówkarstwa i korupcji, pomimo oczyszczenia go z zarzutów przez włoski wymiar sprawiedliwości.
Z badania przeprowadzonego przez OpenPolis wynika, że istnieją realne podstawy kwestionowania jego osiągnięć jako ministra nadzorującego wdrażanie włoskiego KPO. Włochy mają istotne opóźnienia we wdrażaniu planów oraz problemy z przejrzystością i dostępnością danych.
Dubravka Šuica (Chorwacja) – region śródziemnomorski
Urzędująca wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej ds. demokracji i demografii musi się liczyć z pytaniami dotyczącymi jej wydatków podczas oficjalnych wizyt w minionej kadencji. Wydała w sumie 360 tys. euro na 148 podróży. Blisko sześćdziesiąt podroży, odbyła do Zagrzebia, a 23 do rodzinnego Dubrownika. Jedna z podróży do Zagrzebia, kosztująca 1215 euro, miała na celu udział w podcaście prywatnego Uniwersytetu Libertas.
Maroš Šefčovič (Słowacja) – handel, bezpieczeństwo gospodarcze, relacje międzyinstytucjonalne, przejrzystość
Jeśli Šefčovič zostanie ponownie zatwierdzony na słowackiego Komisarza, obecny wiceprzewodniczący KE stanie się najdłużej urzędującym Komisarzem w historii UE. Ta nominacja na Komisarza odpowiedzialnego za przejrzystość wywołała sprzeciw słowackiego oddziału Transparency International, z uwagi na wątpliwości dotyczące jego zeznania podatkowego z przeszłości oraz wydatków na kampanię prezydencką, w której brał udział.
Ekaterina Zachariewa (Bułgaria) – startupy, badania i innowacje
Była Minister Spraw Zagranicznych Bułgarii musi się liczyć z pytaniami dotyczącymi jej domniemanego udziału w oszustwie związanym ze sprzedawaniem bułgarskich paszportów, co umożliwiło tysiącom ludzi swobodne podróżowanie po krajach UE. Skandal, ujawniony jeszcze w 2018 r., ucichł po tym, jak nacjonalistyczna partia VMRO – odpowiedzialna za zorganizowanie spisku – została odsunięta od władzy.
Sygnalistka Katia Matewa powiedziała niedawno, że Państwowa Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (DANS) pomimo twardych dowodów „zamiotła sprawę pod dywan”.
Marta Kos (Słowenia) – rozszerzenie
Kos, która została słoweńską kandydatką na Komisarza po tym, jak von der Leyen wymusiła wymianę wcześniejszej kandydatury. Symptomatyczny jest fakt odroczenia procedury opiniodawczej w słoweńskim Parlamencie. Kandydatka nie uniknie odniesienia się do niedawnych oskarżeń pod jej adresem.
Przeczytaj także:
- Ponowny wybór Ursuli von der Leyen pod znakiem kontrowersji
- Znamy skład Komisji Europejskiej w nowej odsłonie
- Holandia w kontrze do europejskiej polityki migracyjnej
Romana Tomc, szefowa delegacji Słoweńskiej Partii Demokratycznej (SDS) w Parlamencie Europejskim, nazwała nominację Kos wyborem nie „do przyjęcia” z racji jej domniemanych związków z dawną jugosłowiańską komunistyczną policją polityczną.