„Mocny portfel dla polskiego Komisarza Piotra Serafina: budżet, administracja publiczna i zwalczanie oszustw. Czyli, mówiąc prościej: pieniądze, kadry i to, co lubimy najbardziej” – komentował Tusk w serwisie X.
Piotr Serafin swoją nominację skwitował lakonicznie – „Budżet. I wszystko jasne”.
Radość demonstrują europosłowie reprezentujący koalicję rządzącą. „Dla polskiego kandydata Piotra Serafina przypadnie MEGA ważna teka Komisarza do spraw budżetu, walki z korupcją i ds. administracji publicznej. Zarządzanie budżetem UE w rękach Polaka! Brawo” – czytamy (pisownia oryginalna), we wpisie Kamili Gasiuk-Pihowicz z Koalicji Obywatelskiej.
Z kolei Michał Kobosko z Polski 2050 przytacza wypowiedź, jaką usłyszał od europosła z kraju będącego płatnikiem netto do unijnej kasy: „Wpuścić Polaka na Komisarza od budżetu, to jak wpuścić Drakulę do banku krwi” – co zdaniem bliskiego współpracownika Szymona Hołowni jest najlepszym komplementem pod adresem Serafina.
Drugi raz w tej samej rzece?
Polska otrzyma tekę Komisarza ds. budżetu KE już po raz drugi od przystąpienia do Unii Europejskiej. W trakcie drugiej kadencji José Manuela Barroso jako Szefa Komisji Europejskiej tekę tę piastował Janusz Lewandowski z PO. Wielu twierdziło, że w nagrodę za wyprzedaż majątku narodowego w czasach, gdy był Ministrem ds. przekształceń własnościowych.
„Niby dwa razy nie wchodzi się do tej samej rzeki, a jednak! Moim śladem Piotr Serafin znowu komisarzem UE do spraw budżetu, a zbliża się rozgrywka o wieloletnie finanse Unii. Mocny gość, mocna teka!” – tak do nominacji odniósł się Lewandowski we wpisie na platformie X.
„Mówiąc jeszcze prościej. Oszustwa: to to, co lubicie najbardziej” – tak nominację skomentował, odnosząc się w ten sposób do wpisu Donalda Tuska polityk Konfederacji Konrad Berkowicz, w obecnej kadencji Sejmu wiceprzewodniczący Komisji ds. Polityki Senioralnej.
Teka polskiego Komisarza jest istotna także z uwagi na liczne nieprawidłowości w wydatkowaniu unijnych środków, w państwach członkowskich, fałszowaniu sprawozdań finansowych, a nawet praktyk korupcyjnych, nieomijających osób sprawujących wysokie funkcje, jak miało to miejsce w przypadku Evy Kaili – wiceprzewodniczącej PE. U greckiej socjalistki, belgijska policja ujawniła worki z pieniędzmi, a ślady wiodły do Kataru.
Najważniejsza kwestia to zbliżające się negocjacje dotyczące nowego wieloletniego budżetu UE, a Polska, za sprawą Komisarza ds. budżetu, jak przez fakt sprawowania w nadchodzącej kadencji przewodnictwa w Radzie UE, powinna mieć znaczący wpływ na ostateczny kształt unijnego budżetu.
„Będzie on podlegał bezpośrednio mnie i będzie się koncentrował na przygotowaniu kolejnego długoterminowego budżetu oraz zapewnieniu, że będziemy mieć nowoczesną instytucję, która będzie w stanie sprostać oczekiwaniom Europejczyków” – wyjaśniała, komentując nominację dla Piotra Serafina szefowa KE Ursula von der Leyen.
Serafin w sprawach europejskich jest aktywny zawodowo od ćwierćwiecza. W latach 1999-2010 r. pracował w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej. W rządzie Donalda Tuska w okresie od 2012 do 2014 r. pełnił stanowisko Sekretarza Stanu ds. europejskich w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.
Jego brukselska kariera nabrała rozpędu w latach 2014-2019, kiedy Donald Tusk przewodniczył Radzie Europejskiej. Wówczas Piotr Serafin został szefem jego gabinetu.SamDonald Tusk twierdzi, że wówczas Serafin był jego „prawą ręką”.
Z chwilą powołania w grudniu ub.r. nowego rządu, został Szefem Stałego Przedstawicielstwa RP przy Unii Europejskiej w Brukseli.
Wizja Unii według Serafina
W trakcie posiedzenia sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej, Serafin jako kandydat na polskiego Komisarza, prezentując koncepcję kształtowania przyszłej polityki europejskiej, zdefiniował sześć kluczowych jego zdaniem obszarów. Za najważniejszą uznał kwestię bezpieczeństwa, wskazując, że ewentualne zwycięstwo Rosji w wojnie w Ukrainie oznaczałoby katastrofalne następstwa dla całej Wspólnoty. W tym kontekście, za kluczowe zadanie całej europejskiej administracji uznał konsekwentne wsparcie Ukrainy – polityczne, finansowe oraz w sprzęt i uzbrojenie.
Drugi priorytet zdaniem Serafina stanowi nieustanna troska państw europejskich o bezpieczeństwo. Wobec wzrastających wydatków na obronność realizowanych przez Chiny i Rosję – Europa powinna zwiększyć nakłady na obronę i zacieśnić współpracę w ramach UE.
W odniesieniu do kształtowania relacji międzynarodowych Serafin podkreślił: „potrzebę złagodzenia napięć w relacjach transatlantyckich i budowania solidnych sojuszy z krajami »wolnego świata«, w tym z Wielką Brytanią”. W kontekście rosnącej roli reżimów autorytarnych wskazał na rolę jedności i współpracy międzynarodowej dla przyszłości i perspektyw demokracji.
Piotr Serafin pytany przez posłów o kryzys migracyjny i jego implikacje wskazał na potrzebę skutecznego przeciwdziałania i międzynarodowej współpracy w celu zapobiegania manipulacjom i działalności przemytników ludzi, którzy czyniąc z tego procederu intratny biznes, doprowadzili do „instrumentalizacji problemu”.
W kwestiach gospodarczych Serafin szczególnego znaczenia upatruje we wzmocnieniu konkurencyjności europejskiego przemysłu, innowacji i wdrażania postępu technologicznego w różnych obszarach. Wolny handel, powinien jego zdaniem bazować na równych warunkach konkurencji, co oznacza brak miejsca dla nieuczciwych praktyk.
Emocje, pytania i zrozumiałe obawy wzbudza unijna polityka klimatyczna, stąd nie mogło jej zabraknąć w trakcie przesłuchań kandydata w polskim Sejmie. Piotr Serafin jest zdania, że te kwestie pozostają na krótkiej liście unijnych priorytetów. Zanim Unia podejmie dalsze kroki, mówił członkom Komisji: „powinna dokładnie ocenić konsekwencje już wprowadzonych rozwiązań oraz szukać sposobów na minimalizację kosztów ich implementacji”.
Mówiąc o głośnych, także w kontekście sporu politycznego, kwestiach praworządności w państwach unijnych Serafin podkreślił, że Unia, aby funkcjonować jako wspólnota demokratycznych krajów respektujących rządy prawa, musi uważnie decydować w sprawach dalszego rozszerzenia. Przebieg negocjacji z Czarnogórą będzie testem wiarygodności polityki rozszerzenia Unii.
Przeczytaj także:
W konkluzji dotyczącej pytań o jego przyszłą rolę jako Komisarza i kwestii budżetu UE, Serafin zastrzegł, że polityka budżetowa będzie miała kluczowe znaczenie w nadchodzących latach, a inwestycje w obronność i przemysł zbrojeniowy powinny stać się kluczowym elementem ewolucji budżetu unijnego.