fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

18.7 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Wielka Brytania zamierza przystąpić do umowy o wolnym handlu na Pacyfiku, odrzuconej niegdyś przez Trumpa

Wielka Brytania ogłosiła swój zamiar ubiegania się o członkostwo w umowie o wolnym handlu na Pacyfiku, którą były prezydent Donald Trump odrzucił w imieniu Stanów Zjednoczonych na początku swojej kadencji.

Warto przeczytać

Wielka Brytania ogłosiła swój zamiar ubiegania się o członkostwo w umowie o wolnym handlu na Pacyfiku, którą były prezydent Donald Trump odrzucił w imieniu Stanów Zjednoczonych na początku swojej kadencji. 

Brytyjska minister handlu międzynarodowego Liz Truss ma w nadchodzącym tygodniu wystąpić z formalnym wnioskiem o przystąpienie do Wszechstronnego i Postępowego Porozumienia na rzecz Partnerstwa Transpacyficznego (ang. CPTPP) na spotkaniu z przedstawicielami Japonii i Nowej Zelandii. 

Były prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump wycofał się z rozmów w sprawie poprzedniej umowy o wolnym handlu, znanej jako Partnerstwo Trans-Pacyfiku (ang. TPP), twierdząc, że działałaby ona na szkodę amerykańskich firm i pracowników, którzy stracili na wcześniejszych porozumieniach. 

Natomiast administracja Obamy twierdziła, że porozumienie to pomoże zwiększyć rynki eksportowe, rozszerzyć prawa własności intelektualnej Stanów Zjednoczonych i zgromadzić krąg sojuszniczych partnerów handlowych dla Chin.

Zdaniem brytyjskiego premiera Borisa Johnsona członkostwo Wielkiej Brytanii w CPTPP stanowiłoby kolejną korzyść wynikającą z wystąpienia z Unii Europejskiej, dzięki czemu Wielka Brytania może samodzielnie zawierać korzystniejsze umowy handlowe. W 2020 roku dwustronna wymiana handlowa Wielkiej Brytanii z krajami objętymi wspomnianym paktem, w tym z Kanadą, Singapurem i Wietnamem, sięgnęła 152 miliardów dolarów.

„Rok po naszym wyjściu z UE nawiązujemy nowe partnerstwa, które przyniosą ogromne korzyści gospodarcze dla Brytyjczyków” – oświadczył brytyjski premier Johnson. „Ubieganie się o to, by jako pierwszy kraj spoza grona założycieli dołączyć do CPTPP, świadczy o naszym ambitnym podejściu do prowadzenia interesów na najlepszych warunkach z naszymi przyjaciółmi i partnerami na całym świecie oraz o naszej silnej woli do pełnienia funkcji orędownika globalnego wolnego handlu” – dodaje premier. Brytyjscy przedstawiciele handlowi informują, iż rozmowy w sprawie przystąpienia do wspomnianej umowy o wolnym handlu mają odbyć się jeszcze w tym roku. 

Prezydent Biden poparł TPP jako wiceprezydent za kadencji Baracka Obamy, ale nie przedstawił jeszcze swojego pełnego planu handlowego ani czy Stany Zjednoczone będą starały się dołączyć do zaktualizowanego CPTPP.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię