fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

16.2 C
Warszawa
niedziela, 26 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Koniec największej wojny handlowej ostatnich dekad?

Waszyngton i Bruksela zawiesiły na cztery miesiące cła. Jest to wynik rozejmu, jaki zawarły 5 marca b.r., zobowiązując się zakończyć ciągnący się od dwóch dekad, największy na świecie, spór handlowy korporacji.

Warto przeczytać

Na wieść o zawieszeniu broni, Bruno Le Maire, francuski minister finansów, powiedział, że „w końcu” obie strony kończą wojnę, która „tylko przynosi przegranych”.

Przewodnicząca KE, Ursula Von der Leyen, nazwała rozejm „doskonałą wiadomością dla przedsiębiorstw i przemysłu po obu stronach Atlantyku oraz bardzo pozytywnym sygnałem dla naszej współpracy gospodarczej w nadchodzących latach”.

Spór zaostrzył się znacznie podczas urzędowania prezydenta Trumpa, jego następca chce naprawić i ożywić stosunki Ameryki z Unią Europejską. Biden zobowiązał się do tego podczas rozmowy z przewodniczącą Komisji Europejskiej. Prowadzona telefonicznie dyskusja dotyczyła znaczenia bliskiej współpracy USA i UE. Rozmowa odbyła się następnego dnia po tym, jak administracja nowego prezydenta zdecydowała o tymczasowym zniesieniu amerykańskich ceł na brytyjskie produkty, w tym szkocką whisky. 

Wcześniej, warte miliardy dolarów cła zostały nałożone w ramach sporu o wsparcie państwa dla producentów samolotów Airbus i Boeing. Zezwoliła na to Światowa Organizacja Handlu w związku z niedozwoloną państwową pomocą USA dla koncernu Boeinga, a także nielegalnym europejskim wsparciem dla będącego rywalem Boeinga, mającego swoją centralę w Tuluzie – koncernu Airbus. 

Teraz pojawiła się realna szansa na zakończenie, tego szkodzącego obu stronom, sporu.

Opracowano na podst. https://www.thetimes.co.uk/article/us-and-eu-call-ceasefire-in-trade-war-8qk3c0xrs

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły