fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

8.2 C
Warszawa
poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Pierwszy tysiąc GRUPY WB

W zakładach wytwórczych GRUPY WB wyprodukowano tysięczny bezzałogowiec rozpoznawczy FlyEye. Ten najbardziej zaawansowany w swojej klasie system, stanowi całkowicie oryginalny wytwór polskiej myśli technicznej w zakresie konstrukcyjnym i produkowany jest na bazie wytwarzanych w naszym kraju komponentów. FlyEye został sprawdzony bojowo w najtrudniejszych warunkach – konfliktu o wysokiej intensywności. Tym samym GRUPA WB plasuje się w gronie światowych liderów rozwoju i produkcji systemów bezzałogowych.

Warto przeczytać

Informacja dotarła do opinii publicznej w poniedziałek 25 marca, lecz tysięczny bezzałogowiec FlyEye w odmianie 3.x opuścił linię produkcyjną jeszcze w połowie miesiąca. Taka liczba systemów dostarczonych w krótkim czasie to potwierdzenie szybkiej rozbudowy potencjału wytwórczego GRUPY WB. Wzmacnia to również zaufanie partnerów do producenta, jako podmiotu zdolnego terminowo realizować nawet bardzo duże zamówienia na zaawansowane technologicznie systemy bezzałogowe.

FlyEye został opracowany przez inżynierów gliwickiej spółki Flytronic, wchodzącej w skład GRUPY WB. To najbardziej zaawansowany na świecie bezzałogowy system rozpoznawczy w swojej klasie. FlyEye dysponuje możliwością działania nawet w najtrudniejszych warunkach, zarówno w dzień, jak i w nocy, nawet przy całkowitym zakłócaniu łączności lub systemów nawigacji satelitarnej.

FlyEye skonstruowany przez polskich inżynierów jest w całości produkowany w polskich zakładach z krajowych komponentów. System wielokrotnie potwierdził swoje charakterystyki i został bojowo zweryfikowany podczas konfliktu o wysokiej intensywności. FlyEye charakteryzuje się najwyższym wskaźnikiem przeżywalności i ukończonych pomyślnie misji, spośród wszystkich bezzałogowców używanych podczas działań operacyjnych, począwszy od 2015 roku.

FlyEye to system, w całości należący GRUPY WB, która dysponuje pełnią praw w zakresie ochrony patentowej i własności intelektualnej. Dzięki temu może być nie tylko produkowany i eksportowany w dowolnej liczbie, a także usprawniany i modyfikowany bez jakichkolwiek ograniczeń. Systemy bezzałogowe FlyEye są użytkowane przez Wojsko Polskie i Straż Graniczną oraz siły zbrojne i służby państw trzecich.

FlyEye jest zasilanym elektrycznie, niewielkim i trudnym do zlokalizowania motoszybowcem o wysokiej długotrwałości lotu. Może służyć do obserwacji pola walki, kierowania artylerią, retransmisji danych, patrolowania granic i monitorowania infrastruktury krytycznej.

Bezzałogowiec napędzany bezgłośnym silnikiem elektrycznym, podczas lotu przez większość czasu szybuje. To sprowadza jego sygnaturę akustyczną niemal do zera. Dzięki składanym śmigłom charakteryzuje się również niskim poziomem odbicia radarowego.

FlyEye wyróżnia niemal pionowy start z ręki. Bezzałogowiec nie wymaga żadnych dodatkowych urządzeń wspomagających start czy lądowanie. Charakteryzuje go bardzo niskie obciążenie logistyczne. Cały system może być transportowany jedynie w dwóch plecakach. Może lądować w przygodnym terenie, nawet na ograniczonej przestrzeni.

FlyEye transportuje moduł zadaniowy w najbardziej popularnej odmianie, wyposażony jest w głowicę optoelektroniczną. Zastosowanie kamery dziennej i termowizyjnej umożliwia wykrycie i identyfikację celu oraz przekazywanie do stanowiska operatora lub systemu zarządzania polem walki TOPAZ precyzyjnych danych o jego położeniu.

System może być wyposażony w transponder lub moduł sztucznej inteligencji EYEQ Air, umożliwiający analizę obrazu na pokładzie. Pozwala to wykonywać misje w środowisku, na które oddziałują środki walki radioelektronicznej. FlyEye może być użyty jako powietrzny retranslator z radiostacją PERAD. Tworzy wówczas system komunikacji SILENT NETWORK.


GRUPA WB jest zatrudniającym dwa tysiące pracowników polskim producentem nowoczesnych rozwiązań technicznych. Podmiot, którego udziałowcem jest Polski Fundusz Rozwoju, działa globalnie na rynku systemów łączności, zarządzania kryzysowego, bezpieczeństwa publicznego, transportu, energoelektroniki i obronności. Jest jednym z największych na świecie producentów systemów bezzałogowych.

SourceGrupa WB

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły