fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

18.2 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Co warto wiedzieć o ukraińskim czołgu T-84U?

Od jakiegoś czasu wiele mówiło się na temat malejącego znaczenia czołgów na polach walk. To znaczy, było tak do rosyjskiej inwazji na Ukrainę, która pokazała, że czołgi nadal są bardzo użyteczne. Ukraina w tej wojnie oparła swoją obronę m.in. na czołgach – zarówno tych otrzymanych z Zachodu, jak i egzemplarzach krajowego czołgu T-84 – zauważa „National Interest”. Co warto wiedzieć o ukraińskim czołgu T-84?

Warto przeczytać

Zanim Rosja uderzyła na Ukrainę, wśród militarnych analityków panowało przekonanie, że czołgi należą do wojskowej przeszłości i ich rola na współczesnych polach bitew będzie stopniowo maleć. Tymczasem po dwóch latach zmagań w Europie Wschodniej widzimy, że czołgi nadal dobrze odnajdują się w nowoczesnej przestrzeni bitewnej, dając dużą elastyczność operacyjną i spore wsparcie dla piechoty. Nawet jeśli koncepcja czołgów ma już ponad sto lat, to nowoczesne czołgi nadal trudne są do wyeliminowania i wydaje się, że posłużą armiom przez kolejne dekady.

Nie powinno więc dziwić, że rozbudowa arsenału czołgów jest jednym z priorytetów ukraińskiej armii. Składają się na niego różne pojazdy otrzymane od Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Niemiec, w tym M1A1 Abrams, Leopard 2 i Challenger. Ale ważne miejsce w ukraińskim arsenale zajmuje też rodzimy T-84, w którego dodatkowe sztuki Kijów postanowił zaopatrzyć swój korpus pancerny. Ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow osobiście testował główny czołg bojowy ukraińskiej produkcji – Oplot.

Historia modelu

W czasach zimnej wojny Związek Radziecki opracował trzy serie czołgów: T-72, T-64 i T-80. Ich ogólne możliwości były podobne, jednak składały się z odmiennych komponentów, przez co produkcja mogła postępować szybciej. Z tej trójki T-80 oceniany był jako najbardziej wyrafinowany, jednak zużywał dużo paliwa. Z tego powodu Charkowsko-Morozowskie Biuro Projektowe (KMDB) opracowało wariant T-80U, który wyposażono w 1000-konny silnik wysokoprężny 6TD-1. Nowy model był tańszy – zarówno w produkcji, jak i w utrzymaniu, ponieważ spalał dużo mniej paliwa. Zaprezentowano go na moskiewskiej paradzie z okazji Dnia Zwycięstwa w 1990 r. i wdrożono w 4 Gwardyjskiej Dywizji Czołgów i 2 Gwardyjskiej Dywizji Strzelców Zmotoryzowanych.

Kiedy Związek Radziecki się rozpadł, producent T-80U, KMDB, znalazł się w obrębie ukraińskich granic. W ciągu kilku lat opracowano projekty nowych modeli T-84 i T-84U. Mogły poruszać się z prędkością ponad 70 km/godz., co znacznie przewyższało prędkość radzieckich czołgów.

T-84U robił wrażenie, mimo to ukraińskie wojsko nie chciało wydawać zbyt wiele i zamówiło tylko kilka egzemplarzy. W 1999 r. zamówiono tylko 10 sztuk. Do 2003 r. należały one do 92. ukraińskiej brygady zmechanizowanej. Później cztery z nich odsprzedano Stanom Zjednoczonym, zostawiając w ukraińskiej armii tylko sześć sztuk.

Wyposażenie T-84U

Ukraiński czołg wyposażony jest w działo gładkolufowe KBA-125 mm, współosiowy karabin maszynowy KT-7,62 i przeciwlotniczy karabin maszynowy KT-12,7.

„Army Technology” tłumaczy przy tym, że główne działo tego czołgu może również wystrzeliwać pociski kierowane laserowo przeciwko czołgom, helikopterom i innym pojazdom opancerzonym: „Oplot posiada 46 sztuk amunicji do działa głównego, z czego 28 sztuk umieszczonych jest w automatycznej ładownicy. Inne rodzaje przenoszonej amunicji to 1250 nabojów do karabinu maszynowego KT-7,62, 450 nabojów do karabinu maszynowego KT-12,7 i 450 nabojów do pistoletu maszynowego AKS”.

Czołg ten posiada pakiet pancerza reaktywnego (ERA) Kontakt-5. To bardzo cenny typ pancerza, zdolny minimalizować penetrację pocisków przeciwpancernych z odrzucanym sabotem. W modelu Oplot-M na wyposażeniu jest najnowocześniejszy Duplet ERA, który może przetrwać tandemowe głowice przeciwpancerne.

Na pokładzie nowych T-84U znajduje się także zaawansowana radiostacja R-163-50K, komputer balistyczny 1V528-2, nowy system dowodzenia i kontroli oraz system nawigacji lądowej 1 KRNA.

Porównanie z rosyjskim T-90

Ukraiński T-84U i rosyjski T-90 mają podobne systemy. Czołg ukraiński jest jednak szybszy, lepiej opancerzony i może transportować większą ilość amunicji.

Mankamentem ukraińskiej maszyny jest jednak brak 125-mm pocisków przeciwpancernych z sabotem, które są potrzebne do przebicia przedniego pancerza nowszych rosyjskich czołgów, w tym T-90.

Transport dodatkowych czołgów z krajów zachodnich spowolnił nieco produkcję dodatkowych egzemplarzy ukraińskiego T-84U.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię