fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

16.2 C
Warszawa
niedziela, 26 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Francja/ Prezydent Macron potwierdza swą pełną solidarność z Polską

Prezydent Francji Emmanuel Macron podczas dwóch rozmów telefonicznych w czwartek z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim ponownie zapewnił o swojej "pełnej solidarności z Polską" w kryzysie migracyjnym z Białorusią - poinformował Pałac Elizejski.

Warto przeczytać

Macron “potwierdził również konieczność utrzymania przez Europę presji na Alaksandra Łukaszenkę”, aby “położyć kres tej instrumentalizacji (migrantów – PAP) narażającej wielu ludzi na niebezpieczeństwo”.

Francuski prezydent “wzywa Europę do dalszej współpracy z krajami pochodzenia (migrantów) i krajami tranzytowymi oraz liniami lotniczymi w celu zakończenia tych ruchów i umożliwienia readmisji osób, które nie kwalifikują się do otrzymania azylu” – dodano w komunikacie.

Ponadto Macron “potwierdził pilną potrzebę udzielenia niezbędnej pomocy humanitarnej osobom zablokowanym na granicy” przy zaangażowaniu Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców i Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji, o czym mówił w czwartek z jej dyrektorem generalnym Antonio Vitorino.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch poinformował, że Andrzej Duda rozmawiał z Macronem o sytuacji na wschodniej granicy UE oraz scenariuszach pomocy migrantom. “Prezydent Duda podziękował za poparcie dla Polski i zapowiedział, że Polska będzie twardo strzegła swojej (i unijnej) granicy” – napisał prezydencki minister na Twitterze.

Ponadto “obaj przywódcy omówili różne scenariusze pomocy migrantom, których tysiące znajdują się po stronie Białorusi”. “Zapowiedzieli też dalsze konsultacje między Polską i Francją w sprawie wywołanego przez Łukaszenkę kryzysu” – napisał Kumoch. Jak podkreślił, “w tych chwilach solidarność państw UE jest kluczowa”.(PAP)

jo/ akl/

arch.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły