fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

15.9 C
Warszawa
poniedziałek, 20 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Ukraińcy czytają w czasie wojny prozę światową, wśród hitów czytelniczych – Orwell

Warto przeczytać

Wśród książek, które w 2022 roku najchętniej kupowano na Ukrainie, gdzie trwa wojna wywołana przez Rosję, była zagraniczna literatura piękna, sięgano m.in. po “Rok 1984” George’a Orwella. Innym hitem czytelniczym były dwie biografie Winstona Churchilla.

Na pytanie, jak trwająca na Ukrainie wojna wpłynęła na wybór czytelników odpowiedziała agencja Ukrinform. Zastrzega ona jednak, że tylko około połowy wydawnictw przekazało jej dane o najlepiej sprzedających się w 2022 roku tytułach. Z podsumowania wynika, że największą popularnością wśród Ukraińców cieszyła się proza światowa: do tej kategorii należało 25 najchętniej kupowanych tytułów. Wśród książek, które sprzedały się w największym nakładzie była w 2022 roku antyutopia Orwella “Rok 1984” – kupiono 14 tys. jej egzemplarzy.

Pierwsze miejsce zajął jednak, z 15 tysiącami sprzedanych egzemplarzy, cykl “Krew i popiół” należący do gatunku fantasy, pióra amerykańskiej pisarki Jennifer L. Armentrout.

W mijającym, wojennym roku zagraniczna literatura piękna jako gatunek zajęła pierwsze miejsce, zastępując książki z dziedziny psychologii i rozwoju osobistego. W poprzednim podsumowaniu, z 2021 roku, właśnie książki psychologiczne cieszyły się największą popularnością, a teraz spadły na drugie miejsce. Trzecie miejsce zajęły, chętnie kupowane także rok wcześniej, książki dla dzieci i młodzieży.

Jeśli chodzi o liczbę sprzedanych egzemplarzy, to trzecie miejsce, po Armentrout i Orwellu, zajęła “Sztuka wojenna” Sun Zi (13 573 sprzedanych sztuk). Ten napisany w Chinach w VI w. p.n.e. traktat uważany jest za najstarszy znany współcześnie podręcznik poświęcony wojnie i rządzącym nią zasadom.

Wśród dobrze sprzedających się pozycji ukraińskie wydawnictwa wymieniały także dwie biografie Winstona Churchilla. Pierwsza z nich to “Czynnik Churchilla, czyli jak jeden człowiek zmienił historię” (tytuł ang.: “The Churchill Factor. How One Man Made History”) pióra Borisa Johnsona. Były premier Wielkiej Brytanii, pamiętany na Ukrainie z powodu zdecydowanego poparcia udzielonego Kijowowi na początku wojny, napisał biografię swego wielkiego poprzednika w 2014 roku. Ukraińcy kupowali też książkę Thomasa E. Ricksa “Churchill i Orwell. Walka o wolność” (tytuł ang.: “Churchill and Orwell. The Fight for Freedom”). Ta podwójna biografia przedstawia postacie, które – jak podkreślał wydawca – ocaliły demokrację przed zagrożeniami ze strony autorytaryzmu.

Chętnie czytano w mijającym roku klasykę ukraińską, która rok wcześniej nie trafiła do rankingu. Wśród popularnych autorów znalazł się Iwan Bahriany, który opisywał terror stalinowski na Ukrainie, z powieścią “Tyhrołowy” i Iwan Neczuj-Łewycki z powieścią “Kajdaszewa Simja” (“Rodzina Kajdasza”), rysującą obraz wsi ukraińskiej w II połowie XIX wieku. Z kolei wśród współczesnych autorów ukraińskich najpopularniejszy okazał się w tym roku Jurij Wynnyczuk.

Jak zauważa Ukrinform, sytuacja związana z wojną sprawiła, że w tym roku na rynku czytelniczym pojawiła się nowa kategoria – książek dokumentalnych, kronikarskich i o tematyce militarnej. Ukazało się 13 książek z tej dziedziny, m.in. “Srogi luty 2022. Relacje z pierwszych dni inwazji” (autorki: Daria Bura i Jewhenija Podobna), “Siewierodonieck. Reportaże z przeszłości” (pióra Switłany Osławskiej) opisujące zniszczone miasto z okresu sprzed wojny, a także książkowe wydania przemówień prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

W porównaniu z poprzednim rokiem Ukraińcy nieco częściej kupowali książki z dziedziny fantastyki i ezoteryki. Spadło natomiast zainteresowanie książkami kulinarnymi; żadna z nich nie znalazła się w tym roku wśród najpopularniejszych pozycji – podsumowuje Ukrinform. (PAP)

awl/ adj/

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły

Translate »