fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

3.1 C
Warszawa
poniedziałek, 11 grudnia, 2023

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

spot_img

Niedopuszczalny francuski protekcjonizm

Unia Europejska promuje model gospodarki wolnorynkowej, w którym rząd danego kraju wspiera firmy z innych państw członkowskich, prowadzące działalność gospodarczą na jego własnym terytorium. Według „El Economista” Hiszpania wręcz wzorcowo spełnia te wytyczne, nie może jednak liczyć na wzajemność innych krajów.

Warto przeczytać

Unia Europejska powinna być wolnym rynkiem, na którym wszystkie państwa członkowskie konkurują ze sobą na równych zasadach. Hiszpania może być tu wzorem dla innych, a jednym z przykładów jest liberalizacja kolei, która doprowadziła do wejścia na rynek takich firm, jak Iryo i francuski SNCF, który poprzez Ouigo już konkuruje z Renfe w segmencie szybkich kolei.

Niestety, wygląda na to, że inne kraje nie odwzajemniają się w podobnym stopniu. Co więcej, gdy to hiszpańska firma chce wejść na zagraniczny rynek, rzucane są jej kłody pod nogi. 

Z wieloma problemami Hiszpanie spotykają się w Niemczech, ale jeszcze bardziej we Francji. W przypadku tej drugiej, z powodu francuskiej biurokracji, hiszpańskie przedsiębiorstwo kolejowe Renfe musi opóźnić swoje wejście nad Sekwanę, co najmniej do 2024 r. Francja też blokuje i uniemożliwia budowanie „Korytarza Śródziemnomorskiego”, czyli priorytetowych sieci transportowych mających na celu ułatwienie komunikacji osób, towarów i usług w całej Unii Europejskiej, gdyż nadal nie dostosowała torów do hiszpańskiej kolei dużych prędkości. To samo dzieje się z połączeniami elektrycznymi, ponieważ Francja odmawia ich przedłużenia.

Co więcej, uruchomienie produkcji samochodów Peugeot e-208 w Hiszpanii bardzo nie spodobało się Paryżowi, który zaatakował tę firmę motoryzacyjną. Minister gospodarki Bruno Le Maire wezwał do „patriotyzmu”, a jako środek nacisku wykorzystał m.in. pomoc publiczną, jaką producent otrzymał od Francji. 

Widać więc wyraźnie brak wzajemności Francji wobec Hiszpanii. To niedopuszczalny protekcjonizm, który jest sprzeczny z zasadami i celami Unii Europejskiej.

Jest oczywiste, że Komisja Europejska powinna podjąć odpowiednie działania i promować uczciwą konkurencję między krajami.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły