fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

7.5 C
Warszawa
sobota, 20 kwietnia, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Amazon i Uniwersytet Hebrajski we wspólnej pracy nad obliczeniami kwantowymi

Komputery kwantowe to ogromny wzrost wydajności i obietnica rozwiązania wielu dotychczas nierozwiązanych, złożonych problemów. Badania nad tymi wydajnymi maszynami wciąż raczkują, ale temat budzi coraz większe zainteresowanie naukowców i inżynierów, także tych z Amazon Web Services (AWS).

Warto przeczytać

Komputerami kwantowymi zainteresowany jest też Uniwersytet Hebrajski (HU) w Jerozolimie. Otwarte w 2011 roku Uniwersyteckie Centrum Nauk Informacyjnych Kwantowych gromadzi informacje dotyczące technologii kwantowej.

HU zawarł 12 kwietnia br. porozumienie z Amazon Web Services dotyczące badań nad obliczeniami kwantowymi. AWS zobowiązało się sfinansować zespół uniwersyteckich naukowców pracujących nad pogłębieniem wiedzy na temat bram kwantowych, będących podstawą komputerów kwantowych. 

„To ambitny projekt służący wykuwaniu nowej teorii mającej na celu pomóc światu w szybszej realizacji skalowalnego, uniwersalnego komputera kwantowego” – powiedział prof. Nadav Katz z Instytutu Fizyki Racah HU.

Główny badacz HU, prof. Alex Retzker dostrzega, że nauka znajduje się w takim momencie „kiedy abstrakcyjne idee teoretyczne mogą szybko się rozwijać, stając się praktyczną technologią dostępną na żądanie za pośrednictwem usług w chmurze, co może z czasem wywierać ogromny wpływ na społeczeństwo”. 

„Naszym celem jest promowanie przedsiębiorczości, a także badania podstawowe nad technologią kwantową” – tłumaczył z kolei prof. Nadav Katz. 

AWS, znany przede wszystkim jako bezpieczna platforma usług w chmurze, to także zespół naukowców i inżynierów zajmujących się obliczeniami kwantowymi. Ich praca idzie w kierunku przyspieszenia rozwoju algorytmów i technologii obliczeń kwantowych.

AWS sponsoruje również inne uniwersytety, które badają nowe dziedziny obliczeń kwantowych.

Oprac. na podst.: https://www.jpost.com/jpost-tech/amazon-hebrew-university-partner-up-to-tackle-quantum-computing-665008

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię