fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

16.2 C
Warszawa
niedziela, 26 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Zamieszanie w resorcie rozwoju. Minister zwalnia, a premier powołuje

Kilka dni przed odwołaniem z rządu Jarosław Gowin pozbawił znaczącej części władzy Olgę Semeniuk – wiceminister w kierowanym przez siebie resortu. Sama zainteresowana o tej zmianie miała dowiedzieć się z Twittera. Kilka dni później premier Mateusz Morawiecki powołał ja na stanowisko Pełnomocnika Rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Warto przeczytać

Na początku sierpnia, gdy Porozumienie negatywnie komentowało wiele rozwiązań Polskiego Ładu, sztandarowego projektu Zjednoczonej Prawicy, Jarosław Gowin, minister rozwoju, pracy i technologii, zdecydował o tym, że Olga Semeniuk przestanie nadzorować departament gospodarki cyfrowej oraz departament dialogu i partnerstwa społecznego. Pozostawiono jej jedynie nadzór nad departamentem obrotu towarami wrażliwymi i bezpieczeństwa technicznego.

O decyzji przełożonego wiceminister miała dowiedzieć się z Twittera. 

„To ciekawa informacja. Klasyczne działanie Porozumienia. Wszystko o nas bez nas. Czekam na oficjalną informację od ministra Rozwoju Pracy i Technologii” — skomentowała te doniesienia Olga Semeniuk.

Bliska współpraca z Michałem Dworczykiem

Z przekazów medialnych wynika, że tarcia między Semeniuk a Gowinem nie powinny dziwić, ponieważ nie była ona związana z Porozumieniem, ale z Prawem i Sprawiedliwością. Już w 2011 r. zaangażowała się w działalność polityczną w ramach Forum Młodych PiS i następnie PiS. Została bliską współpracowniczką Michała Dworczyka, działała w związanych z nim organizacjach Fundacja Wolność i Demokracja oraz Europejski Instytut na rzecz Demokracji.

Gdy po wyborach parlamentarnych w 2015 r. Dworczyk zaczął pełnić funkcję sekretarza stanu w MON, Semeniuk została jego doradcą, a gdy dwa lata temu został szefem kancelarii premiera — przeszła za nim do KPRM znów na stanowisko doradcy. Od 2018 r. Semeniuk jest warszawską radną z ramienia PiS. 2 stycznia 2020 r. została powołana na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju — wówczas resortem kierowała jeszcze Jadwiga Emilewicz.

W reakcji na sytuację w resorcie rozwoju premier Mateusz Morawiecki powołał wiceminister rozwoju i technologii Olgę Semeniuk na Pełnomocnika Rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw. To nowa funkcja utworzona przez rząd. Jak podał resort rozwoju w komunikacie: „Pełnomocnik będzie działać na rzecz rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw”.

Nadzór nad współpracą Rząd — MŚP

Z informacji wynika, że pełnomocnik będzie monitorować prace podejmowane przez organy administracji rządowej w celu poprawy warunków wykonywania działalności gospodarczej przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Ma też współpracować z organami administracji rządowej w zakresie monitorowania działań wpływających na warunki wykonywania działalności gospodarczej przez małe i średnie przedsiębiorstwa; inicjować działania organów administracji rządowej mających na celu poprawę warunków wykonywania działalności gospodarczej przez małe i średnie przedsiębiorstwa.

Olga Semeniuk będzie także opiniować działania organów administracji rządowej mających wpływ na warunki wykonywania działalności gospodarczej przez małe i średnie przedsiębiorstwa, inicjować i opiniować działania mające na celu promocję dobrych praktyk administracyjnych dotyczących wykonywania działalności gospodarczej przez małe i średnie firmy.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły