Harrow International School Hong Kong to filia renomowanej brytyjskiej uczelni. Zarządzana przez Kennetha Lau, promuje wśród uczniów wizję „silnego zaangażowania, jedności i poczucia przynależności do ojczyzny”.
Sama nazwa Harrow jest licencjonowana przez Asia International School Limited (AISL), firmę z siedzibą na Kajmanach, utworzoną przez chińskiego miliardera Daniela Chiu i zmarłego niedawno biznesmena Iana Taylora. Dzięki umowie rodzima organizacja charytatywna Harrow uzyskała ponad 19 mln dolarów.
Jednak działania szkoły w Hong Kongu wydają się mieć niejasne powiązania z partią komunistyczną. Do członków rady zarządu szkoły należą Peter Lee, przewodniczący Two Systems Research Institute, think tanku związanego z partią i prowadzącego kampanie na rzecz zbliżenia miasta z Pekinem oraz Johny Mok, adwokat, który bronił miejscowej policji przed oskarżeniami o brutalność w 2016 r.
Z kolei spółka zależna Dulwich College zarobiła 6,9 mln funtów, udzielając licencji na swoją nazwę dwóm zagranicznym firmom: Dulwich International Schools Management Ltd (DISM), zarejestrowanej na Kajmanach, oraz Dehong Education, siostrzanej firmie DISM z siedzibą w Chinach.
W 2003 r. firmę DISM założył, wraz ze swoją chińską żoną Karen Yung, brytyjski prawnik Fraser White po tym, jak nie udało im się znaleźć szkoły w Szanghaju dla trójki swoich dzieci. Ich pomysł na sieć międzynarodowych oddziałów zrobił wrażenie na prezesie Dulwich College, dzięki czemu podpisali umowę na 100-letnie partnerstwo z tą szkołą.
Zarządzaniem Dehong Education zajmuje się David, brat Karen Yung, który zdobył wykształcenie na Oxfordzie. Rejestracja w Chinach umożliwiła firmie ominięcie przepisów zabraniających zagranicznym szkołom kształcenia rodzimych uczniów w młodym wieku.
Flagowy kampus Dehong publikuje na swojej stronie listę zasad i procedur przeobrażania dzieci w członków Komunistycznej Partii Chin, jak również artykuły zapowiadające wybory na sekretarza oddziału partii i członka komitetu propagandy. Dehong Education twierdzi, że partnerstwo z Dulwich pozwoli uczniom zdobyć wykształcenie na najlepszych, światowych uniwersytetach.
Również Westminster ma zamiar otworzyć do 2028 r. sześć szkół w partnerstwie z Hong Kong Melodious Education Technology Group (HKMETG). Dr John Hall, przewodniczący Westminster School, oświadczył rodzicom, że projekt został w pełni sfinalizowany przez HKMETG i zagwarantuje dzieciom „ekscytujące możliwości wymiany kulturalnej”.
Co ciekawe, wśród założycieli HKMETG są były sekretarz Partii Komunistycznej Uniwersytetu Pekińskiego David Mao oraz Xu Ouyang, biznesmen zasiadający w stałym komitecie doradzającym administracji w Tybecie.
Szanghajska filia Concord College, która przekazała swojej macierzystej organizacji charytatywnej 258 tys. funtów, jest prowadzona we współpracy z Francisem Pingiem, pełniącym funkcję komisarza Ogólnochińskiej Federacji Młodzieży. Ten liczący 77 tys. członków ruch młodzieżowy zobowiązuje swoich członków do „promowania zjednoczenia ojczyzny i trzymania sztandarów patriotyzmu i socjalizmu”.
Należąca do Pinga Lang Sheng Investment Group posiada udziały w Suochen Information Technology, firmie zasiadającej w pekińskim komitecie roboczym ds. krajowego przemysłu wojskowego.
Filia Concord College w Szanghaju nie tylko zajmuje się kwestiami edukacyjnymi dla Lang Sheng, ale też działa jako zagraniczne biuro przyjęć dla ośmiu brytyjskich szkół niezależnych. Jednocześnie chwali się, że ma setki wybitnych uczniów gotowych do prestiżowych prywatnych szkół średnich w Wielkiej Brytanii i USA.
Wycombe Abbey licencjonuje dwie szkoły w Chinach, w Hengqin i Changzhou. Finansowaniem obydwu zajmuje się konglomerat Silk Road Financial Holdings, a łączne zyski wyniosły 3,2 mln funtów.
We wszystkich przypadkach biznes i zarobki wychodzą na pierwszy plan. Jak powiedział w wywiadzie dla „The Times” przewodniczący komisji spraw zagranicznych Tom Tugendhat: „Edukacja jest cennym dobrem eksportowym Wielkiej Brytanii, ale brytyjskie szkoły otwierające zagraniczne oddziały muszą być pewne, że ceną, jaką za to zapłacą, nie będą nasze wartości”.