Naturgy – największa hiszpańska grupa gazowa i trzecia pod względem wielkości firma energetyczna w tym kraju – ogłosiła, że rok finansowy 2021 r. zamknęła z zyskiem w wysokości 1,231 mld euro netto.
Z jednej strony to dużo lepszy wynik niż strata rzędu 347 mln euro w 2020 r., ale z drugiej strony nie może się równać z zyskiem z 2019 r., który – przed pandemią – wyniósł 1,401 mld euro, ani z rekordowym zyskiem 1,502 mld euro, który firma osiągnęła w 2015 r.
Spółka wyjaśnia, że zysk na poziomie 1,231 mld euro jest zgodny z prognozami. W rzeczywistości jednak zysk mógłby być dużo wyższy, bo chociaż Naturgy uzyskało w tym roku sporo pieniędzy ze sprzedaży aktywów, to jednak ten wielomilionowy kapitał pokrył koszty masowych dostosowań w firmie, wśród których były zwolnienia motywacyjne czy anulowania kontraktów gazowych.
Chodzi między innymi o zawarte w marcu ubiegłego roku porozumienie, jakie spółka zawarła z ENI oraz Arabską Republiką Egiptu, by rozwiązać sytuację UFG – spółki, która w 50 proc. należy do Naturgy i ENI. Na mocy tego porozumienia Naturgy otrzymała 600 mln dolarów w gotówce oraz większość aktywów poza Egiptem (z wyłączeniem działalności handlowej UFG w Hiszpanii). Oprócz tego w minionym roku Naturgy sfinalizowała sprzedaż 96,05 proc. udziałów w Compañía General de Electricidad de Chile (CGE). Firmę za 2,570 mld euro kupiła chińska spółka państwowa State Grid International Development Limited (SGI).
Pieniądze pozyskane w ten sposób przez grupę Naturgy wykorzystano do dobrowolnej restrukturyzacji zatrudnienia, co wpłynęło na zysk operacyjny o 410 mln euro brutto i 291 mln euro netto. Restrukturyzacja personelu jest czynnikiem, który powtarza się w ostatnich latach, ale w 2020 r. jego wpływ wynosił jedynie 197 mln euro brutto i 144 mln euro zysku netto.
O 2 tys. pracowników mniej
Z 9 335 do 7 369 zmniejszyła się liczba zatrudnianych w Naturgy pracowników. Po części wynika to ze wspomnianej restrukturyzacji, po części z usunięcia niektórych przedsiębiorstw z obszaru działania spółki.
Naturgy przyjęła jednocześnie straty w wysokości 234 mln euro brutto i 176 mln euro zysku netto z powodu zerwania umów na dostawy gazu do dużych klientów. Ruch ten był zagraniem strategicznym chroniącym firmę przed dodatkowymi kosztami związanymi ze zmiennością cen gazu.
Łącznie EBITDA grupy wyniosła 3,983 mld euro, co stanowi wzrost rok do roku na poziomie 7,2 proc. Zrealizowano w ten sposób stawiane cele „w warunkach zmiennego scenariusza energetycznego, charakteryzującego się stopniowym ożywieniem popytu i znacznym wzrostem cen surowców, zarówno energii elektrycznej, jak i gazu, szczególnie w drugiej połowie roku”. Na koniec 2021 r. dług netto spółki wynosił 12,831 mld euro, czyli o 6 proc. mniej niż na koniec 2020 r.
1,2 euro na akcję – roczna dywidenda według planu
Najbliższe walne zgromadzenie akcjonariuszy zaplanowano na marzec. Ma na nim paść propozycja wypłaty dywidendy w wysokości 0,5 euro na akcję. Będzie to trzecia dywidenda wypłacana za rok obrotowy 2021, a ich suma wyniesie wtedy 1,2 euro na akcję. Kwota ta wpisuje się w politykę dywidendową wyznaczoną przez plan strategiczny na lata 2021-2025. Do 2025 r. stała roczna dywidenda ma wynosić właśnie 1,2 euro na akcję, na 2023 r. zaplanowano możliwość dokonania rewizji tej kwoty.