fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

9.2 C
Warszawa
niedziela, 28 kwietnia, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

UE/ Ekspert dla PAP: Polska jest dobrze przygotowana na odcięcie dostaw gazu z Rosji, bo nie miała złudzeń co do Putina

Warto przeczytać

Polska, jak również Finlandia i kraje bałtyckie, jest dobrze przygotowana na odcięcie dostaw gazu przez Rosję, bo od dawna zdawała sobie sprawę z takiego niebezpieczeństwa – mówi w rozmowie z PAP Thomas O’Donnell, analityk rynku energetycznego i wykładowca prywatnego berlińskiego uniwersytetu Hertie School of Governance.

“Polska, i kraje bałtyckie są dobrze przygotowane na odcięcie dostaw gazu przez Rosję, bo od 2017 roku pracowały nad połączeniem się nowymi rurociągami, a wcześniej – nad dostępem do LNG, magazynów, dostawami z Norwegii” – przekonuje O’Donnell.

Zwraca uwagę, że Finlandia wynajęła od amerykańskiej firmy statek regazyfikacyjny, który będzie dostarczać rocznie 5 mld metrów sześciennych LNG, co wystarczy nie tylko na jej własne potrzeby, ale też Estonii.

“Te kraje są dobrze przygotowane, bo nie miały złudzeń wobec Rosji. Z drugiej strony Niemcy zrobiły dokładnie odwrotnie i stały się jeszcze bardziej zależne od importu rosyjskiego gazu” – zastrzegł ekspert.

“Paradoksalnie częścią problemu jest niemiecki +zielony fundamentalizm+. Promuje on hipotezę, że przejście w stu procentach na odnawialne źródła energii bez atomu jest realną alternatywą dla rosyjskich surowców. Problem jednak w tym, że tego nie da się zrobić. Przeszkodą jest brak odpowiednich technologii – brak sieci i możliwości magazynowania prądu, oraz sama natura – czyli jej nieprzewidywalność. Inwestycje w odnawialne źródła energii mają sens, jeśli stanowią około 20-24 proc. miksu energetycznego” – wyjaśnia analityk.

“W związku z tym +zieloni fundamentaliści+ mówią o gazie, jako o przejściowym, dodatkowym źródle energii. W rzeczywistości – jak pokazuje przykład Niemiec – nie jest to sytuacja przejściowa, tylko stan trwałego uzależnienia od gazu z Rosji” – podsumowuje Thomas O’Donnell.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły

Translate »