fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

16.4 C
Warszawa
niedziela, 23 czerwca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Londyński debiut polskiego systemu sztucznej inteligencji GRUPY WB

Reprezentanci branży obronnej po raz pierwszy mogli zapoznać się z zaawansowanymi rozwiązaniami GRUPY WB, prezentowanymi podczas targów DSEI 2023 w Londynie. Obok systemów dowodzenia i kierowania, sprzętu łączności oraz bezzałogowców w Wielkiej Brytanii zadebiutował polski system sztucznej inteligencji EYEQ w dwóch wersjach: lądowej i powietrznej.

Warto przeczytać

Londyńskie targi obronne DSEI należą do największych imprez branżowych na świecie. To także najważniejsze z miejsc na mapie wydarzeń poświęconych prezentowaniu najnowszych opracowań z dziedziny obronności. Tym samym nie mogło w Londynie zabraknąć stoiska GRUPY WB i ekspozycji prezentującej innowacyjne rozwiązania, rodem z Polski.

Zaprojektowane przez polskich inżynierów systemy wzbudziły zainteresowanie licznych delegacji. Stoisko GRUPY WB odwiedził między innymi szef malezyjskich wojsk lądowych, generał Datuk Muhammad Hafizuddeain bin Jantan. Był to jeden z wielu znamienitych gości, którzy zawitali podczas tegorocznej edycji londyńskiej imprezy na stoisko GRUPY WB.

Od zarania, filozofię GRUPY WB cechuje nastawienie na rozwój wzajemnie powiązanych produktów, tworzących w obecnych realiach spójny i synergiczny ekosystem. Każde rozwiązanie cechuje autonomia i zdolność samodzielnego funkcjonowania, bo często w takiej właśnie formie trafiają do odbiorców, lecz szerokie spektrum zastosowań i większe możliwości operacyjne, osiągają w wyniku połączenia w ramach zintegrowanych i koherentnych systemów.

Prezentowane w Londynie; bezzałogowy system rozpoznawczy FLYEYE i amunicja krążąca rodziny WARMATE należą do najlepszych w świecie, sprawdzonych w warunkach bojowych pełnoskalowego konfliktu zbrojnego o wysokiej intensywności, a pełnię możliwości ujawniają w powiązaniu z systemem zarządzania polem walki TOPAZ.

Podstawą jego działania jest zaprezentowana na DSEI platforma komunikacji FONET MK2, która może być wykorzystana na dowolnym innym wozie bojowym. Zapewnia pełnię integracji całej łączności wewnętrznej i zewnętrznej każdego pojazdu wojskowego.

W ekosystemie GRUPY WB informacja z osobistego systemu dowodzenia i obserwacji U-GATE, przy zastosowaniu radiostacji osobistej PERAD, którą również pokazano w Londynie, może być przekazywana do bezzałogowców, pojazdów i dział. Wszystkie systemy łączności radiowej są dostosowane do systemu ATAK.

Użytkownik U-GATE jest jednocześnie systemem rozpoznania i dowodzenia. Może kierować amunicją krążącą i modułem uzbrojenia ZMU. Po połączeniu systemem TOPAZ zyskuje czytelny obraz pola walki, co pozwala na natychmiastową reakcję na ciągle zmienną sytuację i wykonanie ostrzału artyleryjskiego.

Aby dodatkowo poszerzyć świadomość sytuacyjną, zoptymalizować czas reakcji od wykrycia do decyzji i przyśpieszyć procesy decyzyjne, GRUPA WB opracowała system sztucznej inteligencji EYEQ. Został opracowany w dwóch odmianach: LAND przeznaczony dla aplikacji lądowych i AIR dla zastosowań w statkach powietrznych.

EYEQ LAND zmniejsza obciążenie psychiki żołnierzy w stresujących sytuacjach bojowych i wspomaga załogę wozu bojowego w zarządzaniu poszczególnymi podsystemami. System przetwarza jedno lub wiele źródeł wideo. Automatycznie rozpoznaje pojazdy i inne obiekty wojskowego, ale przede wszystkim ustala priorytety w zakresie celów ogniowych. Zwraca przy tym uwagę na największe potencjalne zagrożenia, tak, by mogły być eliminowane w pierwszej kolejności.

EYEQ AIR ma tak małe wymiary, że analiza obrazu może być wykonywana na pokładzie nawet niewielkiego bezzałogowego statku powietrznego. Znacząco zwiększa to jego możliwości operacyjne, gdyż analiza obrazowa jest realizowana w powietrzu, nawet w przypadku ograniczonej lub zerwanej łączności.

Nie występuje konieczność przekazywania ciągłego strumienia wideo, co umożliwia działanie z dala od stacji naziemnych. Odciąża to łącze radiowe, pozwalając wysyłać tylko najistotniejsze informacje, a tym samym zmniejsza emisję elektromagnetyczną systemu operującego za liniami przeciwnika, także w sytuacjach bardzo silnego oddziaływania środków walki radioelektronicznej. Podnosząc efektywność działania, redukuje do minimum ryzyko wykrycia aktywności bądź zakłócenia sygnału.

GRUPA WB jest zatrudniającym dwa tysiące osób największym polskim producentem zaawansowanych systemów elektroniki wojskowej, w tym systemów bezzałogowych. Udziałowcem GRUPY WB jest Polski Fundusz Rozwoju. Przedsiębiorstwo działa globalnie na rynku systemów łączności, zarządzania kryzysowego, bezpieczeństwa publicznego, transportu, energetyki, elektromobilności i obronności.

SourceGrupa WB

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!