fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

8.2 C
Warszawa
poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

ONZ/ Raport: w Haiti już ponad 1,5 tys. osób zabitych od początku roku

Warto przeczytać

W wyniku brutalnej przestępczości gangów w Haiti od początku roku zginęło już ponad 1,5 tys. osób – ogłosiło w czwartek biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR). Sytuację w karaibskim kraju określono jako „kataklizm”.

W Haiti „korupcja, bezkarność i złe zarządzanie, wraz z rosnącym poziomem przemocy gangów, podkopały praworządność i doprowadziły instytucje państwa na skraj zapaści” – powiedział na opublikowanym przez ONZ nagraniu Wysoki Komisarz Volker Turk. Dodał, że do kraju wciąż napływa z zagranicy broń.

Zubożałym, zamieszkanym przez około 10 mln ludzi Haiti od dawna wstrząsa brutalna przestępczość, ale pod koniec lutego walki nasiliły się, gdy gangi w porozumieniu ze sobą wszczęły ofensywę, żądając dymisji premiera Ariela Henry’ego.

W ubiegłym roku w wyniku przemocy gangów zginęło w całym kraju co najmniej 4451 osób, a 1668 zostało rannych. Liczba ofiar gwałtownie wzrosła w pierwszych miesiącach 2024 roku. Od 1 stycznia do 22 marca zginęły 1554 osoby, a 826 zostało rannych – napisano w komunikacie prasowym OHCHCR.

Gangi dopuszczają się również przemocy seksualnej. Kobiety są zmuszane do utrzymywania relacji seksualnych z gangsterami, a uprowadzone zakładniczki są gwałcone w celu wymuszenia okupów od rodzin.

Grupy przestępcze w dalszym ciągu werbują dzieci obojga płci, które następnie nie mogą opuścić ich szeregów. Zdarzały się przypadki zabijania młodych członków gangów, którzy próbowali uciec.

Jednocześnie, wobec bezsilności policji, pojawiły się „brygady samoobrony”, które biorą sprawiedliwość w swoje ręce. Osoby podejrzane o drobne przestępstwa lub współpracę z gangami były linczowane, kamienowane, okaleczane lub palone żywcem przez te grupy. W 2023 roku zlinczowano 528 osób, a w 2024 roku kolejnych 59 – napisano w komunikacie. (PAP)

wia/ ap/

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły