fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

7.5 C
Warszawa
sobota, 20 kwietnia, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Nie ma kompromisu w sprawie franczyzy

1 czerwca odbyło się posiedzenie Zespołu Roboczego Rady Przedsiębiorców ds. Franczyzy, działającego w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP. Nie udało się osiągnąć kompromisu w sprawie długości okresu wypowiedzenia umowy franczyzy. Teraz nad tematem pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

Warto przeczytać

Zespołu Roboczy Rady Przedsiębiorców ds. Franczyzy od roku pracuje nad Kodeksem Dobrych Praktyk w sprawie franczyzy. 1 czerwca w biurze Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw odbyło się kolejne, dziesiąte spotkanie.  

„Dzisiejsze posiedzenie jest związane z informacją uzyskaną od ministra sprawiedliwości o rozpoczęciu prac analitycznych nad projektem uregulowania umowy franczyzy” – powiedział koordynator Zespołu Mikołaj Kruczyński. 

Spół o długość wypowiedzenia  

„Po tak długim procedowaniu kodeksu wszystkie spawy zostały wyjaśnione oprócz jednej. Dziękuję przy tym wszystkim za zaangażowanie, wykonany został ogrom pracy. Spór dotyczy tego, czy wypowiedzenie ma mieć maksymalny termin trzy miesiące, czy sześć miesięcy. Padł postulat, żeby sprawę rozwiązać tzw. krakowskim targiem, czyli cztery miesiące. Jeśli będziemy mieli konsensus, to kończymy pracę sukcesem i idę 10 czerwca do ministerstwa z wiadomością, że kodeks jest gotowy” – powiedział Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

„Wcześniej stanęliśmy na propozycji, że franczyzobiorca jako słabsza strona umowy, mógłby wypowiedzieć umowę z maksymalnie trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia, a franczyzobiorca z sześciomiesięcznym’ – przypomniał Mikołaj Kruczyński. Następnie zapytał obecnych na spotkaniu przedstawicieli organizacji, czy propozycja kompromisu jest dla nich do przyjęcia. 

Nie ma kompromisu 

„Kodeks musi mieć charakter uniwersalny. Jednak skala zróżnicowania systemów franczyzowych uniemożliwia, rozciągniecie na te wszystkie podmioty jednego mianownika, jakim byłby jednolity model kończenia współpracy. Nie można porównywać firm małych z podmiotami skomplikowanymi. Zero-jedynkowe rozwiązanie nie wydaje się rozwiązaniem optymalnym – powiedział Maciej Ptaszyńki z Polskiej Izby Handlu. 

„Popierany konsensus polegający na trzech lub czterech miesiącach w jedną stronę, sześciu miesiącach w drugą stronę” – stwierdził Marcin Piskorski ze Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET. Propozycję kompromisu mówiącego o czterech miesiącach poparli też przedstawiciele Polskiej Izby Paliw Płynnych, Związku Aptek Franczyzowych i Izby Gospodarczej „Farmacja Polska”. 

Przeciwko był Paweł Tracz z Polskiego Stowarzyszenia Mikroprzedsiębiorców i Franczyzobiorców. „Jesteśmy na nie” – powiedział. Podobne stanowisko zaprezentowała Polska Organizacja Franczyzodawców. „Nie możemy się przychylić do takiego rozwiązania” – powiedziała prezes POF Monika Dąbrowska. W imieniu Stowarzyszenia Ajentów i Franczyzobiorców wypowiadał się poseł Maciej Konieczny. „Maksymalny okres dla nas to trzy miesiące, kompromis w postaci czterech miesięcy jest trudny do zaakceptowania” – zaznaczył. 

„To, o czym rozmawiamy, jest przełomem w pracach nad kodeksem, bo wyszyliśmy od dyskusji o sztywnych okresach wypowiedzenia, czyli o trzech miesiącach i sześciu miesiącach. Opcja, w której okres wynoszący maksymalnie cztery miesiące dla franczyzobiorcy, byłaby lepsza” – powiedziała Anna Hlebicka-Józefowicz z Konfederacji Lewiatan, podkreślając przy tym, że kwestia długości okresu wypowiedzenia to zaledwie niewielki wycinek tego, co wnosi do prac zespołu jej organizacja. 

Prace nad franczyzą trwają od roku. Teraz sprawę przejmuje Ministerstwo Sprawiedliwości 

Zespół Roboczy ds. Franczyzy w Radzie Przedsiębiorców, działającej przy Rzeczniku MŚP, powstał w lipcu ubiegłego roku. Jego celem jest opracowanie Kodeksu Dobrych Praktyk, mającego wyznaczać zasady współpracy pomiędzy franczyzodawcami i franczyzobiorcami. W Zespole działa kilkanaście organizacji zrzeszających przedsiębiorców i pracodawców, m.in. Polska Izba Handlu, Polska Organizacja Franczyzodawców, Polskie Stowarzyszenie Mikroprzedsiębiorców i Franczyzobiorców, KZRSS Społem, Związek Pracodawców HoReCa czy Business Centre Club. 

Od lipca 2020 r. odbyło się dziesięć spotkań. Po ostatnim spotkaniu prace Zespołu zostały zawieszone. 10 czerwca Adam Abramowicz przedstawi w Ministerstwie Sprawiedliwości wspólnie wypracowane zasady dotyczące współpracy franczyzobiorców i franczyzodawców. „Ja rekomenduję trzy miesiące. Co zrobi z tym ministerstwo — nie wiem” — powiedział na zakończenie spotkania. 

Rzecznik MŚP zachęcił jednocześnie członków Zespołu do dalszych prac nad osiągnięciem kompromisu we własnym gronie, podkreślając swoją gotowość do współpracy. 

Adrian Dąbek 

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię