W kwietniu zysk chińskiego przemysłu osiągnął 768,63 mld juanów (czyli około 120,22 mld dol.). To wzrost o 57 proc. w stosunku do analogicznego okresu w roku poprzednim – podał chiński Narodowy Urząd Statystyczny (NBS). Ten wynik może wydawać się imponujący, ale tylko do momentu, kiedy nie porównamy marcowych osiągnięć, które przewyższyły ubiegłoroczne o 92,3 proc. Warto zaznaczyć, że ogólny wzrost dochodów firm związanych z przemysłem w okresie od stycznia do kwietnia tego roku prześcignął dochody z pierwszych czterech miesięcy ubiegłego roku o 106 proc. Wynika to jednak ze słabych wyników z początku ubiegłego roku, za które odpowiada kryzys związany z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.
Wzrosty duże, ale nierówne
„Powrót do dawnych wyników odbywa się nierówno” – przyznał Zhu Hong, przedstawiciel NBS. „Niektóre branże nie powróciły jeszcze do poziomu sprzed pandemii. To oraz wysokie ceny towarów wywołały presję na zwiększenie produkcji i rentowności branż średniego i niższego szczebla”.
NBS podaje, że największy wzrost odnotowano wśród firm produkujących chemię oraz metale. Dla przykładu: wzrosty w przemyśle hutniczym i przetwórstwa metali wyniosły 484 proc. w porównaniu do pierwszych czterech miesięcy poprzedniego roku, natomiast w przypadku produkcji włókien syntetycznych wzrost przekroczył 650 proc.
Za wzrost zysków w sektorze przetwórstwa metali odpowiada w dużej mierze wzrost cen tych surowców na rynku, zauważyła Iris Pang, główny ekonomista ds. Chin w ING. „Ale ten dobry czas może minąć, ponieważ rząd ogranicza wysokie ceny surowców” – zaznaczyła.
To nie koniec problemów
Główny planista ekonomiczny Chin przyznał ostatnio, że rząd prowadził rozmowy z firmami z sektora metali na temat znacznego wzrostu cen surowców w tym roku. Przedstawiciele firm zostali poinstruowani, by utrzymać „normalny porządek cenowy”.
Wychodząc z pandemii, gospodarka Chin odnotowała rekordowy wzrost w pierwszym kwartale. Analitycy spodziewają się jednak, że wyhamuje on jeszcze w tym roku. Wzrost cen surowców jest jednym z problemów dla odbudowującej się po kryzysie gospodarki Chin. Od początku tego roku ceny chińskiego stalowego pręta zbrojeniowego, stali walcowanej na gorąco i miedzi – które są niezbędne przy budowie maszyn, budynków, urządzeń i pojazdów – wzrosły o ponad 30 proc.
Eksport przyspieszył, kiedy USA ożywiło się gospodarczo, a jednocześnie stanęła produkcja fabryczna w krajach dotkniętych wirusem, m.in. w Indiach. Wpłynęło to na zwiększenie zagranicznych zamówień z Chin. Jednak już w kwietniu ilość zamówień spadła, na dodatek chińskie firmy borykają się z innymi problemami, takimi jak niedobory chipów i kontenerów czy kłopoty z logistyką międzynarodową.
Dane o zyskach przemysłowych obejmują duże firmy o rocznych przychodach ponad 20 mln juanów.
(1 USD = 6,3936 chińskiego juana)
Na podstawie: https://www.reuters.com/world/china/chinas-industrial-profits-growth-slows-april-amid-high-commodity-prices-2021-05-27/