fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

18.7 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Hiszpania/ Eksperci ds. terroryzmu: w kraju jest 4000 osób związanych z dżihadyzmem

W Hiszpanii mieszka około 4000 osób podejrzanych o związki z dżihadyzmem - twierdzą eksperci, na których powołuje się w środę madrycki dziennik “La Razon”. Stołeczna gazeta twierdzi też, że radykalni muzułmanie coraz częściej nawołują działających w pojedynkę islamistów, tzw. samotne wilki, do ataków na chrześcijan.

Warto przeczytać

“La Razon” cytuje ujawnione w sieci przez Państwo Islamskie (IS) ostatnie nagranie w języku hiszpańskim nawołujące do “wyrywania serc i uderzania we wnętrzności” chrześcijan. Wskazuje, że dżihadyści sugerują też swoim sympatykom większą aktywność w internecie.

“Jeśli nie możesz przeprowadzić zamachu, podejmij walkę w sieci, terroryzując ich, napełniając strachem” – napisali w przesłaniu dżihadyści z IS.

Dziennik wskazuje, że IS nie zachęca już swoich sympatyków z Hiszpanii do udawania się do Syrii i Iraku, “ale do organizowania ataków na ulicach Zachodu”.

Wśród anonimowych ekspertów ds. bezpieczeństwa, na których – opisując zjawisko dżihadyzmu – regularnie powołuje się “La Razon”, są m.in. specjaliści z Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego (DSN). Rządowa agenda opracowuje sprawozdania dotyczące największych zagrożeń dla Hiszpanii, w tym zjawiska terroryzmu.

W opublikowanym w maju raporcie eksperci z DSN wskazali, że zagrożenie ze strony dżihadyzmu rośnie m.in. poprzez radykalizowanie przez islamistów więźniów w hiszpańskich zakładach karnych, a także coraz bardziej powszechne propagowanie terroryzmu islamskiego w sieciach społecznościowych.

Według raportu największe obecnie zagrożenie dla bezpieczeństwa Hiszpanii stanowią tzw. samotne wilki oraz niewielkie komórki dżihadystyczne gotowe do przeprowadzenia zamachów terrorystycznych.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ kib/

SourcePAP

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły