fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

7.5 C
Warszawa
sobota, 20 kwietnia, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Francuskie firmy płacą znikomy podatek CIT w Polsce. „To niedopuszczalne”!

Z raportu przygotowanego przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców wynika, że największe francuskie firmy działające w Polsce płacą podatek CIT w wysokości mniejszej niż jeden procent ich przychodów. Na przykład, jedna z najbardziej znanych sieci handlowych – podatek za lata 2015-2019 zapłaciła w wysokości 0,004 proc.!

Warto przeczytać

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców przygotował raport „Francuskie firmy w Polsce”. Raport wskazuje na brak symetrii w stosunkach handlowych i gospodarczych między Polską a Francją. Jednak kluczowym wnioskiem zawartym w dokumencie jest stwierdzenie, że francuskie firmy płacą podatek CIT w wysokościach marginalnych, w relacji do ich przychodów.

„Francuski kapitał jest obecny w Polsce od czasów transformacji ustrojowo-gospodarczej. Korporacje pochodzące z tego kraju były najbardziej zaangażowane w procesy prywatyzacyjne, spośród wszystkich inwestorów zagranicznych” – czytamy we wstępie. Jak się okazuje, francuskie firmy należą również do tych najbardziej korzystających z polskiej szczodrości.

Francuskie firmy w Polsce praktycznie nie płacą podatków

Co wynika z raportu? Oto najważniejsze elementy:

  • szereg francuskich przedsiębiorstw nie płaci w Polsce podatku CIT lub jest on odprowadzany w marginalnej wysokości,
  • w najbardziej skrajnym przypadku zapłacony przez jedną z francuskich sieci handlowych – Auchan – podatek CIT stanowi zaledwie 0,004 proc. przychodów spółki, 
  • znane i potężne firmy jak Orange, Carrefour, Renault, Michelin czy Decathlon płacą podatek CIT w wysokości mniejszej niż 1 proc. przychodów,
  • niektóre z francuskich korporacji otrzymały od polskich instytucji państwowych pomoc publiczną o znacznie większej wartości niż odprowadzony przez te podmioty podatek CIT,
  • agresywna optymalizacja podatkowa, generująca lukę CIT powoduje, że obciążenia podatkowe, które pierwotnie miały zostać poniesione przez zagraniczne korporacje – zostają przerzucone na polskich podatników oraz rodzime firmy.

To niedopuszczalne

Faktyczny brak podatku to nie jedyna korzyść dla francuskich firm działających w Polsce. Niektóre z nich w ostatnich latach otrzymywały od polskich instytucji państwowych pomoc publiczną o znacznie większej wartości niż odprowadzony przez te podmioty podatek CIT. Dodatkowo dwie z analizowanych firm otrzymały zamówienia publiczne o wartościach zbliżonych do płaconego w Polsce podatku. 

„Jest to sytuacja z naszego punktu widzenia absolutnie niedopuszczalna. Francuscy inwestorzy zrobili w Polsce wiele dobrego, ale korzystają z dostępu do dużego rynku i używają naszej infrastruktury tak jak wszystkie inne podmioty. Nie ma żadnego uzasadnienia, żeby sponsorował im to polski podatnik” – ocenia Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP.

Kaźmierczak dodaje, że sytuacja francuskich firm działających na polskim rynku jest diametralnie inna niż w przypadku polskich podmiotów działających we Francji. „Nieprawidłowości i protekcjonistyczne działania francuskiej administracji ukazaliśmy w naszym poprzednim raporcie” – podkreśla. 

Nie tylko Francuzi

W raporcie stwierdzono także, że 62 proc. podatników CIT w Polsce nie płaci podatku w ogóle, a za niemal jedną trzecią wpływów z tytułu CIT odpowiada 9 największych podmiotów z udziałem Skarbu Państwa. Jak podkreślają autorzy raportu, tak niska ściągalność podatku CIT jest kompromitująca.

„Podatek CIT w obecnym kształcie jest de facto podatkiem dobrowolnym” – zaznacza Jakub Bińkowski, członek zarządu ZPP i dyrektor Departamentu Prawa i Legislacji Związku. „Większość podatników nie płaci go w ogóle, a wśród największych płatników dominują spółki Skarbu Państwa. Przykłady firm francuskich, choć wyjątkowo jaskrawe, nie są zatem w skali gospodarki ewenementem. Rozpoczynamy już pracę nad podobnym opracowaniem dotyczącym niemieckich podatników w Polsce” – dodaje.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię