fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

18 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Francuzi zazdroszczą wolności Brytyjczykom. Macron krytykowany za utrzymanie paszportów covidowych – donosi „Express”

Francuska Rada Konstytucyjna przedłużyła obowiązywanie ustawy antycovidowej, ograniczającej dostęp do różnych usług osobom niezaszczepionym. Wywołało to masową krytykę ze strony polityków nawołujących do protestów.

Warto przeczytać

Brak szczepienia nadal będzie ograniczał dostęp do restauracji, kawiarni, a także niektórych pociągów. Eurodeputowany Florian Philippot uznał to za zdradę francuskiego społeczeństwa. Wezwał obywateli do udziału w masowych protestach przeciwko ustawodawstwu Macrona. Philippot, stojący na czele partii Les Patriotes, powiedział: „Poprzez tę decyzję Rada Konstytucyjna zdradza Konstytucję, Francję i Francuzów. Demonstracja w najbliższą sobotę 7 sierpnia musi być masowa! W obliczu instytucji, które zdradziły wszystko, naród musi być dumny i powstać!”.

Inny członek partii Les Patriotes, Joffrey Bollee, wyraził uznanie dla Wielkiej Brytanii za odmowę ustanowienia krajowych paszportów szczepionkowych. „Aby uświadomić sobie, jak poważne i całkowicie urojone jest to zjawisko, wystarczy spojrzeć na drugą stronę kanału La Manche: w obliczu tej samej rzeczywistości zdrowotnej Brytyjczycy wybierają całkowitą wolność, podczas gdy Francja, na mocy prawa, ustanawia dyktaturę zdrowotną. Nie ma powodu, aby pozwolić kłamstwom triumfować, nie ma powodu, aby skapitulować przed sanitarną głupotą, podobnie jak blokady, paszport covidowy nie będzie miał wpływu na epidemię. Jesteśmy jedynymi gwarantami naszych wolności! Wszyscy na demonstrację 7 sierpnia!” – nawoływał.

Nowe przepisy zostały ogłoszone przez Macrona w lipcu, kiedy we Francji wzrosło zakażenie wariantem delta, powodując tam czwartą falę epidemii. Francuski Trybunał Konstytucyjny ogłosił, że ograniczenia zostały przedłużone i od 9 sierpnia będą obowiązywać w poszerzonym zakresie.

Od teraz do szczepień zmuszeni będą pracownicy służby zdrowia i strażacy. Jeśli odmówią, będą mogli zostać zawieszeni. W lipcu znaczna część społeczeństwa francuskiego dało się namówić na szczepienie, ale jednocześnie w kraju powstało zamieszanie, w którego wyniku tysiące osób wyszły na ulice w ramach sprzeciwu przeciwko paszportom szczepionkowym. W jeden tylko weekend we Francji protestowało 200 tysięcy osób, według tamtejszego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. W Paryżu protesty próbowało kontrolować 3 tysiące policyjnych antyterrorystów.

Autonomiczna Federacja Zawodowych Strażaków i Specjalistycznego Personelu Administracyjnego i Technicznego (FA SPP-PATS) skrytykowała zapowiadane szczepienia obowiązkowe dla strażaków i innych grup pracowniczych. FA SPP-PATS reprezentuje 7 tysięcy członków i zapowiada możliwość strajków związanych z obowiązkiem szczepień.

Tymczasem prezydent Macron zaatakował osoby odmawiające paszportu covidowego (czyli de facto przyjęcia szczepionki). „Uważam, że zagrożone jest samo istnienie demokracji. Ich postawa jest zagrożeniem dla demokracji. Oni wszystko mylą” – powiedział.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię