fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

24.8 C
Warszawa
poniedziałek, 22 lipca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Czy upublicznienie akcji Aleph Holding zapowiada zagraniczną ekspansję amerykańskiego biznesu?

CVC nabywa udziały w firmie Aleph Holding, która na 2022 rok planuje pierwszą ofertę publiczną – informuje „Wall Street Journal”

Warto przeczytać

Firma inwestycyjna CVC Capital Partners kupiła udziały w firmie medialnej Aleph Holding za kwotę 470 mln dolarów. Wartość Aleph Holding wyceniana jest na 2 mld dolarów, obecnie firma przygotowuje się do pierwszej oferty publicznej, którą planuje na 2022 r.

Aleph zajmuje się pomaganiem korporacjom i firmom technologicznym nawiązywać współpracę w miejscach poza USA i Europą. Do jej klientów należą między innymi Snap, Twitter czy Facebook. Przynosi dochody od kilku lat i nie szukała nowego kapitału w celach dalszego wzrostu, ale wykorzysta środki na sprzedaż akcji.

Założycielem i dyrektorem generalnym Aleph Holding jest Gastón Taratuta, który przyznał, że rozmawiał z paroma inwestorami z sektora private-equity, ale CVC było w jego opinii najlepszym kandydatem ze względu na globalny zasięg. „Chciałem inwestora, który rozumie globalną gospodarkę i z globalną ekspozycją”. Powodem takiego kryterium jest z pewnością to, że 90 proc. przychodów Aleph generowanych jest poza granicami USA. „Aleph spodziewa się kontynuować rozszerzanie swojej oferty w krajach rozwijających się poprzez przejęcia przed IPO” – powiedział dyrektor.

Jeśli utrzyma obecny trend, Aleph zwiększy roczny przychód ponad dwukrotnie w porównaniu z ubiegłym rokiem. Da to przychód na poziomie 150 mln dolarów, a także 1 mld dolarów brutto ze sprzedaży reklam.

Niedawno prezesem zarządu Aleph Holding został Imran Khan, wcześniejszy szef strategii Snap, a także CEO i współzałożyciel platformy e-commerce Verishop. Jako szef strategii w Snap miał już okazję współpracować z Taratutą i Aleph. Khan ma duże doświadczenie w pracach przy pierwszych ofertach publicznych, przeprowadził przez nią Snap w 2017 r., brał też udział – jako bankier w Credit Suisse Group AG – przy największej pierwszej ofercie publicznej w historii: Alibaba Group Holding.

Taratua założył Aleph w 2005 r. jako IMS Internet Media Services. W 2015 r. 51 proc. udziałów w firmie za kwotę 100 mln dolarów kupiło Sony Pictures Television. Jednak w 2019 r. Taratuta i jego partnerzy odkupili część tego udziału. Obecnie Sony jest mniejszościowym udziałowcem Aleph Holding.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły