fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

7.5 C
Warszawa
sobota, 20 kwietnia, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Hiszpania/ Rząd: zakończyliśmy ewakuację z Afganistanu

Rząd Hiszpanii ogłosił w piątek rano, że zakończył operację ewakuacji osób z Afganistanu. W oficjalnym komunikacie zapowiedział, że w godzinach popołudniowych należy spodziewać się przybycia na podmadryckie lotnisko Torrejon de Ardoz kolejnych uciekinierów z Kabulu z łącznej grupy 1900 ewakuowanych od początku operacji z lotniska w afgańskiej stolicy.

Warto przeczytać

W oświadczeniu hiszpańskiego rządu sprecyzowano, że ostatnie dwa rejsy pomiędzy Kabulem a Dubajem, gdzie znajdowała się tymczasowa baza logistyczna Hiszpanów, zakończyły się przed 7.30 w piątek.

“Dwoma tymi rejsami samolotów (A400M – PAP) kończymy hiszpańską operację ewakuacji afgańskich współpracowników naszego kraju oraz ich rodzin” – napisał w komunikacie rząd Pedro Sancheza.

Gabinet podał, że w ostatnich dwóch hiszpańskich maszynach, które opuściły Kabul znajdowało się 81 obywateli Hiszpanii, w tym dyplomaci i żołnierze tego kraju, 4 portugalskich wojskowych, a także 85 afgańskich współpracowników Hiszpanii, Portugalii oraz NATO.

W komunikacie wyjaśniono, że przed 17.00 czasu warszawskiego należy spodziewać się przybycia ewakuowanych osób do podmadryckiej bazy wojskowej w Torrejon de Ardoz, gdzie znajduje się obóz dla uchodźców z Afganistanu. Lot ten odbędzie się samolotem pasażerskim hiszpańskich linii Air Europe.

Rząd Sancheza zapowiedział, że ostatni hiszpańscy wojskowi uczestniczący w misji w Kabulu powrócą do kraju w niedzielę trzema wysłanymi do Afganistanu maszynami A400M.

“W sumie hiszpańskie siły zbrojne ewakuowały 1900 afgańskich współpracowników i ich rodziny (…). Łącznie pomiędzy Kabulem a Dubajem odbyło się 17 lotów maszyn A400M, 10 rejsów pasażerskich między Dubajem a Torrejon de Ardoz oraz jedno połączenie samolotem A400M na linii Dubaj-Torrejon de Ardoz” – podsumował w komunikacie rząd Sancheza.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ tebe/

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły