fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

18.7 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Prywatny biznes edukacyjny w Hiszpanii na celowniku funduszy inwestycyjnych

Rozkwit hiszpańskiego rynku prywatnej edukacji. Inwestorzy wykupują platformy edukacyjne – donosi „Expansion”.

Warto przeczytać

Branża edukacyjna i szkoleniowa ma się coraz lepiej. Przed nami rozpoczęcie nowego roku akademickiego, a CVC, Permira, KKR, Investindustrial i Magnum kupują właśnie aktywa platform edukacyjnych.

W Hiszpanii wraca zainteresowanie sektorem prywatnej edukacji. Niedawno KKR kupiło Medac – grupę specjalizującej się w szkoleniach zawodowych – za 200 mln euro. Jest to jednak tylko jedna z transakcji w tej branży, których sumaryczna wartość z ostatnich dwóch i pół roku przekroczyła już 2,3 mld euro.

Fundusze private equity inwestują w różne dziedziny edukacji, od uniwersytetów po szkoły kształcenia zawodowego, od ośrodków oferujących kursy stacjonarne po platformy internetowe. Powodem tego wzmożonego zainteresowania są dobre perspektywy wzrostu, co widać po wysokich mnożnikach oferowanych przez fundusze.

Skąd wziął się nowy trend?

Wzrost zapotrzebowania na edukację jest wynikiem postępu technologicznego, który sprawia, że firmy potrzebują dobrze wyszkolonych pracowników, których wiedza i umiejętności pozwolą konkurować w cyfrowym środowisku. Na rynku pracy edukacja daje coraz większe szanse na znalezienie zatrudnienia.

Jednocześnie bardzo szybko rozwija się edukacja internetowa. Kursy online można podejmować z dowolnego miejsca, nie muszą być też ustawiane limity kursantów – w przeciwieństwie do stacjonarnych kursów, które ograniczane są fizyczną pojemnością klasy czy sali.

Poza tym w krajach takich jak Hiszpania, która przez pandemię COVID-19 osiągnęła 15-proc. bezrobocie, coraz więcej nowych bezrobotnych próbuje zdobyć dodatkowe kwalifikacje techniczne, by móc wrócić na rynek pracy. Edukacja pełni zresztą istotną funkcję w planach rządu Pedro Sáncheza, dla którego doskonalenie zawodowe i poszerzanie wiedzy jest jednym z filarów transformacji i naprawy hiszpańskiej gospodarki.

Szał wykupów

Permira, brytyjski fundusz private equity, był pierwszym inwestorem, który zaczął całą falę zakupów w hiszpańskim sektorze edukacyjnym, kiedy za 770 mln euro wykupił Universidad Europea de Madrid pod koniec 2018 r. Po nim inna brytyjska firma, CVC, przejęła Uniwersytet Alfonso X El Sabio za nieco ponad mld euro w marcu 2019 r., a w kwietniu 2020 r. powiększyła swoje aktywa o szkołę biznesu The Valley Digital Business School.

Na hiszpański rynek wszedł też inny gigant branży venture capital – KKR. Najpierw w 2020 r. kupił za 150 mln euro platformę szkoleniową Master D, a ostatnio wykupił ITEP oferującą narzędzia testowe, a także Medac, firmę wartą 500 mln euro i oferującą szkolenia zawodowe w trybie stacjonarnym i online.

W sektor hiszpańskiej edukacji zainwestowała także włoska spółka Investindustrial, która w listopadzie 2020 r. kupiła Campus Training, a w tym roku także Ceac oraz Deusto za łączną kwotę 60 mln euro.

Nie dziwi zatem, że i hiszpańskie fundusze postanowiły włożyć środki w lokalny rynek prywatnej edukacji. Na ich czele stanęło Magnum Capital, które najpierw (w sierpniu 2020 r.) kupiło ISDI, później jeszcze ISDE, dzięki czemu stworzyło grupę edukacyjną Digital Talent. Tymczasem IMF Business School zostało nabyte przez Capza za blisko 50 mln euro, a Formación Alcalá stała się własnością firmy Acon.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię