fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

18.2 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Amerykańsko-rosyjskie spotkanie na szczycie w kwestiach Azji Środkowej po wycofaniu się USA z Afganistanu

Jak poinformował płk David Butler, rzecznik generała, przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów gen. Mark Milley spotkał się w Helsinkach z szefem rosyjskiego Sztabu Generalnego gen. Walerijem Gierasimowem w celu omówienia konfliktów regionalnych, stabilności strategicznej i innych kwestii związanych z sytuacją w Azji Środkowej po przejęciu władzy w Afganistanie przez Talibów.

Warto przeczytać

Według Butlera spotkanie było kontynuacją rozmów mających na celu poprawę wzajemnej komunikacji między dowódcami obu państw, a także zmniejszenia ryzyka ewentualnych konfliktów. Szczegóły spotkania nie zostały ujawnione.

Po wycofaniu wojsk USA z Afganistanu urzędnicy Pentagonu nadal chcą utrzymywać gotowość wojsk do monitorowania wydarzeń w tym kraju. Jednak potrzebują do tego baz w byłych republikach środkowoazjatyckich, czemu przeciwna jest Rosja. 

„Powiedzieliśmy Amerykanom wprost, że to zmieni wiele rzeczy nie tylko w naszym postrzeganiu tego, co dzieje się w tym ważnym regionie, ale także w naszych stosunkach ze Stanami Zjednoczonymi” – powiedział Siergiej Riabkow, wiceminister spraw zagranicznych Rosji. „Odbyliśmy też szczerą rozmowę na ten temat z naszymi środkowoazjatyckimi sojusznikami, a także innymi krajami w regionie, które byłyby taką sytuacją bezpośrednio dotknięte”.

Rozmowy okazały się jednak krokiem w dobrą stronę, a w wydanym oświadczeniu rosyjskie Ministerstwo Obrony scharakteryzowało je jako „konstruktywne”.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię