fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

18.7 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

OECD: Izrael krajem o najwyższych kosztach życia w 2022 r.

Warto przeczytać

Izrael w 2022 roku był krajem o najwyższych kosztach utrzymania wśród państw rozwiniętych – wynika z danych opublikowanych w niedzielę przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Statystyki wykazały, że ceny w tym kraju były o 38 proc. wyższe niż średnia dla krajów zrzeszonych w tej organizacji.

Na drugim miejscu znalazła się Szwajcaria, tuż za nią Islandia, a następnie – Stany Zjednoczone.

Komentując dane OECD, szef Izraelskiego Stowarzyszenia Producentów, Ron Tomer powiedział, że pokazują one, że Izrael ma szereg problemów strukturalnych, które prowadzą do wyższych cen, niż w pozostałej części świata, przy czym wymienił kursy wymiany walut jako jeden z głównych czynników.

“Ceny mieszkań, wysoka stawka VAT na żywność, brak bezpośredniego wsparcia dla rolnictwa i surowe regulacje powodują wzrost cen” – powiedział Tomer.

“Izraelski przemysł spożywczy musi być wspierany i promowany wraz z natychmiastową obniżką podatku VAT na produkty spożywcze do poziomu akceptowanego w Europie” – dodał.

Times of Israel przypomina, że głównym źródłem zmartwień Izraelczyków są właśnie wysokie koszty życia. Zgodnie z ankietą opublikowaną przez Israel Democracy Institute na początku tego roku, dwie trzecie respondentów za najważniejszy problem uważa ceny żywności, około połowa pytanych wskazuje koszty mieszkaniowe, a 29 proc. – podatki pośrednie.

Wśród 38 krajów zrzeszonych w tej organizacji Polska znalazła się 36. miejscu, przed Kolumbią i Turcją.

Z Jerozolimy Marcin Mazur (PAP)

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły