fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

-3.9 C
Warszawa
środa, 29 listopada, 2023

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

spot_img

Egipt kupił od Rosji niemal 0,5 mln ton pszenicy, zawierając umowę bezpośrednią

Warto przeczytać

spot_img

Według informacji podanych przez Reutersa Egipt kupił od Rosji w ramach umowy bezpośredniej około 0,5 mln ton pszenicy, negocjując przy tym znacznie niższą cenę – poinformowała w poniedziałek agencja Reutera.

Wskutek naruszenia tradycyjnych dróg importu pszenicy, Egipt – jeden z największych nabywców tego zboża na świecie – zaczął w zeszłym roku przechodzić na umowy bezpośrednie, kosztem wcześniejszych przetargów.

Egipski Urząd ds. Dostaw Towarów (GASC) kupił w piątek od Rosji ok. 480 tys. ton pszenicy po cenie ok. 270 dolarów za tonę – podał Reuters. Handlowcy, do których dotarła agencja, potwierdzili, że cena ukształtowała się poniżej nieoficjalnego minimalnego poziomu, ustalonego przez rząd Rosji w celu kontrolowania krajowych cen pszenicy.

Cena minimalna – wyjaśnił Reuters – nie jest prawnie wiążąca, ale oczekuje się, że dostawcy będą postępować zgodnie z instrukcjami rosyjskiego ministerstwa rolnictwa.

Ustalone wcześniej przez Kreml ceny wpłynęły na konkurencyjność rosyjskiej pszenicy; GASC kupował tańszy produkt od dostawców rumuńskich i francuskich.

W zeszłym roku egipski minister ds. dostaw powiedział, że zakupy bezpośrednio od dostawców umożliwiły Kairowi negocjowanie lepszych cen w niepewnych czasach. Egipt pożyczył w sierpniu od Zjednoczonych Emiratów Arabskich 500 mln dolarów na import podstawowej dla bezpieczeństwa żywnościowego kraju pszenicy. (PAP)

jbw/ mal/

SourcePAP

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły