fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

4.7 C
Warszawa
poniedziałek, 4 marca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Targi w Abu Zabi kolejnym sukcesem GRUPY WB

GRUPA WB na targach UMEX (Unmanned Systems Exhibition), w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zaprezentowała swoją bogatą ofertę w zakresie specjalistycznych rozwiązań. Impreza w całości była poświęcona platformom robotycznym: lądowym, powietrznym oraz morskim i stanowiła naturalną okazję do zaprezentowania w Abu Zabi bezzałogowych systemów; rozpoznawczych i uderzeniowych – także w wariancie symulacyjnym, komunikacyjnych, dowodzenia oraz obserwacji.

Warto przeczytać

Licznie odwiedzający stoisko GRUPY WB goście mieli okazję poznać sprzęt sprawdzony w najtrudniejszych warunkach bojowych – eksploatowany codziennie w trakcie konfliktu o wysokiej intensywności. Dotyczyło to zarówno bezzałogowego systemu rozpoznawczego FlyEye, opracowanego przez gliwicką spółkę Flytronic, jak i amunicji krążącej Warmate, produkowanej przez WB Electronics.

FlyEye to w swojej klasie jeden z najbardziej zaawansowanych systemów bezzałogowych. W jego skład wchodzi motoszybowiec, charakteryzujący się niską wykrywalnością (zarówno przez systemy radarowe, jak i optyczne czy optoelektroniczne), zabezpieczony wojskowym łączem komunikacyjnym oraz dysponujący długotrwałością lotu.

System FlyEye wyposażony jest w kamerę dzienną i termowizyjną, dzięki czemu skutecznie lokalizuje, identyfikuje i naprowadza artylerię na cel o każdej porze dnia i nocy. Bezzałogowiec był z powodzeniem stosowany w poszukiwaniach zaginionych osób, dozorowaniu granic i infrastruktury krytycznej oraz w działaniach wspomagających straż pożarną, czego przykładem była akcja gaśnicza w trakcie rozległego pożaru torfowisk w Biebrzańskim Parku Narodowym.

Na UMEX 2024 zaprezentowano także radiostację definiowalną programowo rodziny PERAD. Urządzenie może być wykorzystywane w wariancie osobistym, pojazdowym, a także zabudowanym w module misyjnym FlyEye. Dzięki temu bezzałogowiec może pełnić funkcję stacji retransmisyjnej dla operujących pieszo żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży granicznej oraz strażaków.

PERAD to radiostacja SDR z hoppingiem, wbudowanymi algorytmami szyfrującymi, cechująca się niską gęstością widmową sygnału. Każde urządzenie stanowi węzeł sieci, zminiaturyzowaną stację bazową, zapewniającą niezawodny dostęp do danych we wszystkich, nawet najbardziej odległych węzłach.

Wyniesienie odpornej na zakłócenia radiostacji przez FlyEye znacząco zwiększa zasięg łączności, przy jednoczesnym utrudnieniu wykrycia użytkowników za pomocą środków walki radioelektronicznej. Zastosowanie FlyEye jako „latającego masztu” pozwala na znaczne zmniejszenie zużycia energii, a tym samym emisji urządzeń.

Uniwersalność polskiej radiostacji pozwala na współpracę z osobistym systemem dowodzenia i obserwacji U-GATE. To urządzenie zwiększające świadomość sytuacyjną użytkownika, gwarantujące dostęp do cyfrowej mapy, rozszerzonej rzeczywistości z oznaczeniem położenia oddziałów własnych i przeciwnika. U-GATE pozwala na kierowanie amunicją krążącą oraz zdalnie sterowanym uzbrojeniem.

Na targach UMEX GRUPA WB zaprezentowała także precyzyjny system rażenia Warmate. Amunicję krążącą wyposażoną w wymienne głowice (obserwacyjne, treningowe i bojowe) zapewniające możliwość dostosowania do szerokiego spektrum operacji. Modułowy system wszedł na wyposażenie Wojska Polskiego, trafił także do uzbrojenia innych państw, w tym sojuszników z NATO. W Abu Zabi, wraz z efektorem systemu zaprezentowano też wersję treningową – jego symulator lotu.


GRUPA WB jest zatrudniającym blisko dwa i pół tysiąca pracowników polskim producentem nowoczesnych rozwiązań technicznych, którego udziałowcem jest Polski Fundusz Rozwoju. Przedsiębiorstwo działa globalnie na rynku systemów łączności, zarządzania kryzysowego, bezpieczeństwa publicznego, transportu, energetyki, elektromobilności i obronności.

SourceGrupa WB

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię