fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

8.2 C
Warszawa
poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Szczepionka na COVID-19 może zaburzać pracę serca i mózgu

Specjaliści z Global Vaccine Data Network (GVDN) w Nowej Zelandii przeprowadzili badanie dotyczące szczepionki przeciwko COVID-19. Opublikowane wnioski powiązały szczepionkę ze zwiększonym ryzykiem chorób serca, mózgu i krwi – informuje serwis American Military News.

Warto przeczytać

W USA co najmniej jedną dawkę szczepionki otrzymało 81,4 proc. ludności. Tak podaje Centers for Disease Control and Prevention. Okazało się, że nie jest to całkiem bezpieczne, co ujawniło najnowsze badanie. Przeprowadzone przez Nowozelandczyków badanie jest jak dotąd największym, dotyczącym szczepionki COVID-19.

Badacze z Global Vaccine Data Network (GVDN) w Nowej Zelandii przeanalizowali, aż 99 mln osób z ośmiu krajów. Wszystkie one otrzymały szczepionki COVID-19. Zwracano szczególną uwagę na 13 różnych potencjalnych schorzeń u zaszczepionych osób.

Częstsze zapalenia mięśnia sercowego, mózgu i rdzenia kręgowego

Okazało się, że szczepionka przeciwko COVID-19 była powiązana z niewielkim wzrostem zaburzeń serca, krwi i mózgu. Część osób po otrzymaniu szczepionki mRNA zmagało się zapaleniem mięśnia sercowego, z kolei ci, którzy otrzymali szczepionki wektorowe, mieli zwiększone ryzyko zakrzepów krwi w mózgu i zespołu Guillaina-Barrégo. Zespół ten jest zaburzeniem mózgu, które powoduje, że układ odpornościowy atakuje nerwy organizmu.

Szczepionki zawierające wektory wirusowe zwiększały też ryzyko zapalenia rdzenia kręgowego, a mRNA obrzęku i zapalenia mózgu.

Korzyści przewyższają ryzyko?

Badanie GVDN wyróżnia się spośród innych dużą wielkością próby i liczby danych. „Wielkość populacji w tym badaniu zwiększyła możliwość zidentyfikowania rzadkich potencjalnych sygnałów bezpieczeństwa szczepionki” – wyjaśnia Kristýna Faksová z Wydziału Badań Epidemiologicznych Statens Serum Institut w Kopenhadze w Danii, główna autorka raportu. „Jest mało prawdopodobne, aby pojedyncze miejsca lub regiony miały wystarczająco dużą populację, aby wykryć bardzo rzadkie sygnały” – dodaje badaczka.

Jednak dr Marc Siegel, profesor kliniczny medycyny w NYU Langone Medical Center, podkreśla, że każda istniejąca szczepionka może powodować skutki uboczne: „Zawsze sprowadza się to do analizy ryzyka i korzyści, czego boisz się bardziej – skutków ubocznych szczepionki czy samego wirusa, który może mieć długoterminowe skutki uboczne w postaci mgły mózgowej, zmęczenia, kaszlu, a także problemów z sercem?”.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły