fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

18 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Sycylijscy mafiosi będą ekskomunikowani. Nie mogą być częścią Kościoła

Mafia znalazła się na celowniku Kościoła Katolickiego. W niedzielę 9 maja beatyfikowano zamordowanego przez Camorrę (sycylijską mafię) w 1990 r. włoskiego sędziego Rosario Livatino. Kościół ogłosił go błogosławionym męczennikiem. Tego samego dnia Watykan poinformował też o powołaniu grupy roboczej ds. ekskomuniki mafii.

Warto przeczytać

Temat mafii podjął niedawno sam papież Franciszek. „Mafie są obecne w różnych częściach świata i wykorzystując pandemię, wzbogacają się poprzez korupcję” – powiedział 21 marca. Był to dzień pamięci i zobowiązań ku czci niewinnych ofiar mafii tej organizacji.  

Walczący z mafią łączą siły 

Po tej i innych wypowiedziach papieża Stolica Apostolska ogłosiła utworzenie grupy roboczej ds. ekskomuniki mafii. Powstała w ramach Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, a przewodniczy jej pisarz Vittorio Alberti. W jej skład wchodzą głównie Włosi, od dawna zaangażowani w walkę z tą przestępczą organizacją – sędzia Giuseppe Pignatone, arcybiskup Monreale Michele Pennisi, była minister do spraw rodziny Rosy Bindi oraz księża Luigi Ciotti i Marcello Cozzi. Szeregi grupy zasilają też Raffaele Grimaldi, inspektor generalny kapelanów włoskiego więziennictwa oraz monsignore Ioan Alexandru Pop, członek Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych.  

Sędzia Pignatone od października 2019  r. piastuje też stanowisko prezesa sądu watykańskiego.  

Od lat przeciw mafii 

„Te struktury grzechu, struktury mafijne, sprzeczne z Ewangelią Chrystusa, mylą wiarę z bałwochwalstwem” – mówił o mafii papież Franciszek 21 marca podczas niedzielnego kazania. 

Kwestię mafii Watykan traktuje bardzo poważnie. Kościół od dawna potępia działalność tej organizacji. 9 maja 1993 r. papież Jan Paweł II w swoim słynnym przemówieniu wygłoszonym na Sycylii, uważanym za otwarte i jednoznaczne piętnowanie mafiosów, wezwał do „wyraźnego odrzucenia kultury mafii, która jest kulturą śmierci, głęboko nieludzką, antyewangelicką, wrogą godności ludzkiej i obywatelskiemu współistnieniu”. 

Katolik nie może być mafiosem 

Pisarz i filozof Vittorio Alberti w wywiadzie udzielnym „Wiadomościom Watykańskim” wyjaśnia, że komisja została powołana, aby kontynuować prace, które rozpoczęły się cztery lata wcześniej i dotyczyły mafii oraz korupcji. „W pewnym momencie zdaliśmy sobie sprawę, że w społecznym nauczaniu Kościoła, w prawie kanonicznym, w Katechizmie Kościoła Katolickiego nie ma żadnej wzmianki o ekskomunikowaniu mafiosów. Dlatego, aby wzmocnić ekskomunikę, wypowiedzi i magisterium papieża Franciszka w tej kwestii, uznaliśmy za konieczne interweniować. Stąd utworzenie grupy roboczej” – powiedział Alberti.  

Poinformował też, że chce ustanowić „konkretną doktrynę” Kościoła w tej sprawie. Potrzebne jest bowiem „ostateczne wyeliminowanie wszelkich możliwych kompromisów między katolicyzmem a mafią. Mafia nie ma nic wspólnego z Ewangelią, a zatem z Kościołem”. Podkreślił, że katolik nie może należeć do jakiejkolwiek organizacji mafijnej i jednocześnie być częścią Kościoła. 

Franciszek walczy z korupcją  

Powołana grupa wpisuje się w trwającą od jakiegoś czasu walkę papieża z korupcją. Franciszek już wcześniej podejmował działania w tej sprawie. W październiku 2020 roku rozszerzył uprawnienia Unità di Informazione Finanziaria (urząd zajmujący się wywiadem finansowym) Watykanu oraz tamtejszego Trybunału w zakresie zwalczania procederu prania brudnych pieniędzy.  

Papież wyraźnie występuje przeciwko korupcji w Kościele, w tym także w Watykanie. Stara się też wspierać walkę z mafią w samej Kurii. W kwietniu br. opublikował list apostolski w formie motu proprio, czyli mający charakter dekretu, w sprawie „przejrzystości w zarządzaniu finansami publicznymi”. Zobowiązał równocześnie wszystkich kierujących Stolicą Apostolską do wypełnienia deklaracji o braku konfliktu interesów, w której muszą się zobowiązać, że nie będą „bezpośrednio lub pośrednio uczestniczyć w spółce, której siedziba główna znajduje się w raju podatkowym”. 

Na podst.: https://www.la-croix.com/Religion/Le-Vatican-veut-excommunier-mafieux-2021-05-10-1201155049 

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię