fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

19.5 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Żelazna Kopuła – zaawansowana technologia ratująca życie

Uwikłany od dziesięcioleci w konflikt z bojownikami Hamasu Izrael stworzył system obronny na miarę XXI wieku. Efektywny w działaniu, a co najważniejsze – skutecznie chroniący zarówno Żydów, jak i mieszkańców Strefy Gazy.

Warto przeczytać

Najlepszą obroną jest skuteczna obrona

Izrael nie od dziś inwestuje w nowoczesną infrastrukturę obronną. To sposób na przetrwanie w sytuacji, gdy bojownicy z organizacji Hamas stosują różnorodne metody atakowania izraelskiego terytorium, m.in. za pomocą rakiet. Działania podejmowane przez Hamas nie są jawne, a organizacja ukrywa broń we własnych ośrodkach cywilnych, takich jak szkoły i szpitale. To stwarza zagrożenie również dla mieszkających tam Palestyńczyków.

Głównym wykonawcą Iron Dome jest firma Rafael Advanced Defense Systems. Jak stwierdził jej dyrektor generalny, generał dywizji w stanie spoczynku Yoav Har-Even, „Iron Dome… ratuje życie, zapobiega eskalacji, umożliwia decydentom wojskowym i politycznym podejmowanie spokojnych i przemyślanych decyzji”.

Ale Żelazna Kopuła to zaledwie część izraelskiego sukcesu. Równie istotne są kwestie wywiadowcze. Systematyczne działania Sił Obronnych Izraela (IDF) pozwoliły stworzyć dla całej Strefy Gazy listy właścicieli nieruchomości wraz z ich numerami telefonów, dzięki czemu tuż przed atakiem lotniczym na cele, w których obecny jest Hamas, można ostrzec cywilów i tym samym znacząco zmniejszyć liczbę ofiar. Obecnie duże wsparcie daje również technologia. Po ostrzeżeniach telefonicznych IDF używa dronów do monitorowania sytuacji w wyznaczonych miejscach i ewentualnego przerwania ataku, gdy będzie zagrożone życie cywilów. Jedna z ostatnich takich akcji została wstrzymana w chwili, kiedy na nagraniu z drona dostrzeżono dzieci. Izraelskie wojsko na tym nie poprzestaje – nawet jeżeli przekaz wideo wskazuje, że budynek został opuszczony, to przed podjęciem akcji stosuje się jeszcze technikę roof-knocking, która polega na wystrzeleniu małego pocisku na szczyt budynku, co stanowi ostatnie ostrzeżenie dla przebywających w pobliżu ludzi, żeby mogli się oddalić z miejsca zagrożonego zbliżającym się uderzeniem lotniczym.

Skuteczny sposób ratowania życia

Iron Dome z powodzeniem odpiera ataki rakietowe już od ponad 10 lat. To system o bardzo wysokiej, bo ponad 90-procentowej skuteczności. W momencie wykrycia nadlatującego pocisku krótkiego zasięgu typu ziemia-ziemia Żelazna Kopuła wystrzeliwuje rakietę przechwytującą, która unicestwia wrogi ładunek, zanim dosięgnie celu. Wsparcie systemu stanowią inne narzędzia, takie jak David’s Sling, służące do przechwytywania rakiet krótkiego i średniego oraz średniego i długiego zasięgu typu ziemia-powietrze, oraz Arrow do przechwytywania rakiet średniego i długiego zasięgu. Izrael pracuje też nad laserowym następcą kopuły, a jej prekursorem jest technologia laserowa montowana na samolotach zdolna do zestrzeliwania dronów, pocisków moździerzowych i rakiet.

Między krytyką a prawdą

Zarządzane przez Hamas Ministerstwo Zdrowia w Gazie podało, że izraelskie ataki odwetowe kosztowały życie 250 mieszkańców. Dementując te informacje, IDF stwierdził, że większość zabitych stanowili członkowie Hamasu oraz że część cywilów zginęła za sprawą niewypałów z wykonanych przez terrorystów ładunków.

Podnoszą się głosy krytyki w stosunku do Izraela, że nie dzieli się swoją zaawansowaną, obronną technologią z innymi państwami. Nie jest to jednak prawda. Dwie baterie Iron Dome zostały zakupione przez amerykańską armię, stworzono też konsorcjum firm Rafael i Raytheon Technologies Corporation z zamiarem produkcji urządzeń przechwytujących i wyrzutni Żelaznej Kopuły na terenie USA. Wielka Brytania nabyła z kolei centrum kontroli Iron Dome. Komponenty izraelskich technologii służą też z powodzeniem w systemach przeciwdronowych innych firm, zaś system Drone Guard stanowił ochronę szczytu G20 w Buenos Aires w 2018 roku.

Jednak, co oczywiste, Izrael nie chce udostępniać swojej technologii Hamasowi. Jak wyraził to premier Izraela Naftali Bennett „W momencie, w którym zdecydują, że nie chcą nas unicestwić, to wszystko się skończy”. To najlepszy sposób, aby palestyńskie terytoria były bezpieczne.

Sytuacja jest też zawiła od strony politycznej. Rada Praw Człowieka ONZ podjęła się dochodzenia w kwestii traktowania Palestyńczyków przez Izrael, sugerując, że rząd tego kraju nie dba o życie palestyńskich cywilów. W odpowiedzi Ministerstwo Spraw Zagranicznych Izraela zwróciło uwagę na fakt, że Rada „całkowicie ignoruje kwestię ponad 4,300 rakiet wystrzelonych przez Hamas w kierunku obywateli Izraela”.

Najlepszy możliwy wybór?

Konflikt w Strefie Gazy i Autonomii Palestyńskiej trwa od dziesięcioleci i przez ten czas życie straciły tysiące ludzi. Nie ma rozwiązań idealnych, jednak Żelazna Kopuła to najlepsze, co do tej pory wymyślono. Trafnie oddał to były pułkownik armii brytyjskiej Richard Kemp: „najskuteczniejszym środkiem ratowania życia cywilów w Gazie była izraelska Żelazna Kopuła… Gdyby setki Izraelczyków ginęły pod rakietami Hamasu, IDF nie miałyby innego wyboru niż uderzyć w Gazę z jeszcze większą furią, […] nieuchronnie zadając znacznie więcej ofiar cywilnych, niż widzieliśmy do tej pory”. Biorąc pod uwagę fakty, można się śmiało podpisać pod takim stwierdzeniem.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię