fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

16.2 C
Warszawa
niedziela, 26 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Philip Morris rozszerza działalność i za 1,2 miliarda dolarów kupuje firmę medyczną – informuje „The Wall Street Journal”

Philip Morris International Inc. kupił brytyjską firmę farmaceutyczną specjalizującą się w lekach wziewnych Vectura Group PLC. Koncern znany przede wszystkim z branży tytoniowej i nikotynowej wydał 1,24 miliarda dolarów, chcąc poszerzyć zakres swojej działalności. Producent wyrobów tytoniowych twierdzi, że ten ruch to początek ekspansji, która ma objąć branże związane ze zdrowiem.

Warto przeczytać

Philip Morris International, notowany na nowojorskiej giełdzie, ale sprzedający papierosy Marlboro poza USA, wydał w piątek oświadczenie, że Vectura stanie się trzonem biznesu zbudowanego wokół leków wziewnych. Chodzi tu o takie produkty jak na przykład inhalatory, powszechnie stosowane przez chorych na astmę. Ostatnie badania pokazały, że ten sposób przyjmowania substancji jest skuteczny także w przypadku innych leków i innych schorzeń.

W maju miało dojść do zakupu Vectury przez Carlyle Group Inc., jednak do transakcji nie doszło. Oferta Philip Morris wyniosła 899,2 miliona funtów, czyli 150 pensów za akcję firmy Vectura. W ten sposób tytoniowy gigant przebił o 10 proc. ofertę Carlyle – firmy private equity, która stwierdziła jedynie, że rozważa teraz różne opcje. Akcje Vectury na londyńskiej giełdzie zyskały już 13 procent.

Philip Morris zapowiada, że to przejęcie stanowi tylko część ewolucji firmy w stronę rynku opieki zdrowotnej i wellness. Na początku tego roku firma upubliczniła plany restrukturyzacji swoich przychodów, które do 2025 roku miałyby w połowie pochodzić z produktów bezdymnych (obecnie jest to 24 proc.).

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię