fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

8.2 C
Warszawa
poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Weterani Biura Bezpieczeństwa Narodowego ostrzegają panel senacki przed wpływami KPCh w USA

Weterani Biura Bezpieczeństwa Narodowego ostrzegli w środę kluczowy panel senacki, że Komunistyczna Partia Chin uzyskała niepokojący wpływ na sektor prywatny w USA.

Warto przeczytać

Zdaniem Williama Evaniny, byłego dyrektora Narodowego Centrum Kontrwywiadu i Bezpieczństwa, KPCh rozpoczęła kompleksową infiltrację, starając się uzyskać wpływ na USA poprzez swój Departament Pracy Zjednoczonego Frontu.

„Zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych, stwarzane przez Komunistyczną Partię Chin, jest zagrożeniem egzystencjalnym. I jest to najbardziej złożone, szkodliwe, agresywne i strategiczne niebezpieczeństwo, przed jakim kiedykolwiek stanął nasz naród” – powiedział Evanina senackiej komisji ds. wywiadu.

Swoje zastrzeżenia wyraził w trakcie otwartego przesłuchania przez senacki panel ds. wywiadu, który koncentrował się na zagrożeniach dla bezpieczeństwa narodowego ze strony KPCh. Spotkanie było dwupartyjnym konsensusem przeciwko rosnącym wpływom Chin.

W czerwcu Senat przyjął ustawę United States Innovation and Competition Act, której celem jest wzmocnienie amerykańskiej zdolności do konkurowania z Chinami. Podobny projekt przeszedł w lipcu przez Komisję Spraw Zagranicznych Izby.

Matt Pottinger, były zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego, ostrzegł jednak, że nie wzięto pod uwagę sposobu, w jaki Chiny wykorzystują amerykański sektor prywatny.

„Nie potrafimy odpowiednio docenić jednego z najgroźniejszych elementów chińskiej strategii, a mianowicie sposobu, w jaki stara się ona wpływać na Amerykanów, w tym liderów politycznych, biznesowych i naukowych”  powiedział.

Jak stwierdził Pottinger, KPCh z powodzeniem wykorzystuje sieci cyfrowe 5G, media społecznościowe oraz inne środki dające partii dostęp do informacji o obywatelach na całym świecie. Jego zdaniem chińska partia posiada wystarczające dane, aby z ich pomocą skutecznie wpływać na inwigilowane osoby poprzez zastraszanie, szantaż, ale też pochlebstwa i nagrody.

„Pekin wykradł poufne dane, wystarczające do stworzenia dossier na temat każdego dorosłego Amerykanina i wielu naszych dzieci, które są zwierzyną łowną według zasad wojny politycznej Pekinu”  uważa Pottinger.

Jak podsumował to senator Marco Rubio z Florydy: „Tytuł tego przesłuchania brzmi »Długie ramię Chin«. Długie ramię Chin nie jest jakimś futurystycznym zagrożeniem. To się dzieje tu i teraz”.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły