fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

7.5 C
Warszawa
sobota, 20 kwietnia, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Bogata Północ ssie biedne Południe

Południowe kraje UE utrzymują brukselską machinę? Hiszpański ekonomista kontra Angela Merkel.

Warto przeczytać

Kraje Europy Północnej często narzekają, że południowe gospodarki strefy euro są ciężarem dla ich systemów podatkowych, wierząc, że bogatsze państwa członkowskie płacą więcej, by ratować resztę Wspólnoty. Jednak hiszpański ekonomista Stuart Medina Miltimore stwierdził ostatnio, że to właśnie południowe kraje UE, takie jak Włochy, Hiszpania i Grecja, utrzymują brukselską machinę przy życiu.

W wywiadzie dla Express.co.uk założyciel hiszpańskiego stowarzyszenia ekonomicznego Red MMT stwierdził, że ogromne nadwyżki handlowe państw takich jak Austria, Niemcy i Holandia, które powstały dzięki eksportowi do krajów Europy Południowej, zostały oparte na długu, utrzymywanym od czasu przystąpienia do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej.

„W rzeczywistości transfery netto z Europy Północnej do Europy Południowej są znikome, a w ostatecznym rozrachunku kraje te prawdopodobnie zyskują o wiele więcej na eksporcie do Europy Południowej” – wyjaśnił ekonomista, dodając, że nadmierna, zwłaszcza niemiecka, ogromna nadwyżka handlowa jest absolutnie nieprzyzwoita, w niektórych latach – według Miltimore’a – wynosiła prawie 8 proc. PKB.

„Zasadniczo Unia Europejska pozwoliła krajom północnoeuropejskim na przejmowanie rynków: włoskiego, hiszpańskiego, portugalskiego i greckiego” – podkreślił ekonomista.

Wina Gerharda Schroedera

Jak czytamy w publikacji, komentarze Miltimore’a stoją w jaskrawej sprzeczności z tym, co uważa kanclerz Niemiec Angela Merkel. W 2013 r. Merkel powiedziała, że Grecja nie powinna być przyjęta do strefy euro i zrzuciła winę na byłego kanclerza Gerharda Schroedera. Ta zdecydowana deklaracja pojawiła się podczas kampanii wyborczej, gdy niemiecka kanclerz przekonywała wyborców, że utrzymuje twarde stanowisko wobec borykających się z problemami krajów euro.

„Kanclerz Schroeder przyjął w 2001 r. Grecję i osłabił Pakt Stabilności, a obie decyzje były fundamentalnie złe i stanowiły jeden z powodów naszych obecnych kłopotów” – powiedziała wówczas Angela Merkel, przemawiając do zwolenników Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) w Rendsburgu.

Szefowa niemieckiego rządu podkreśliła jednocześnie wagę silnej wspólnej waluty, ale ostrzegła, że należało ją osiągnąć tylko poprzez reformy w krajach borykających się z problemami, takich jak Grecja.

„Zjednoczona strefa euro jest ogromnym dobrodziejstwem i nie możemy podawać tego w wątpliwość, ponieważ euro jest czymś więcej niż tylko walutą. Dlatego właśnie okazaliśmy solidarność, ale solidarność jest zawsze związana z odpowiedzialnością za reformy w tych krajach, które z naszego wsparcia korzystają” – dodała Angela Merkel.

2,5 mld euro zysku

Niemcy, kraj przodujący w greckich programach pomocy finansowej, zarobiły ogromne sumy na odsetkach po kryzysie finansowym. W 2010 r. kraje strefy euro kupiły papiery rządowe o wartości 210 mld euro, w tym greckie obligacje, aby zapewnić większą płynność bankom UE w miarę rozwoju greckiego kryzysu.

Według danych uzyskanych od rządu Merkel przez niemiecką Partię Zielonych w 2018 r. Niemcy otrzymały 2,9 mld euro odsetek od greckich obligacji, które zostały zakupione w ramach nieistniejącego już programu skupu obligacji. Niemcy zarobiły również łącznie 400 mln euro z tytułu pożyczki udzielonej przez niemiecki państwowy bank rozwoju KfW.

Pierwotna umowa między Berlinem a Atenami zakładała, że odsetki od obligacji zostaną zwrócone Grecji, gdy ta zrealizuje reformy. Niemcy spłaciły jednak Atenom 527 mln euro odsetek w 2013 r. i 387 mln euro w 2014 r. Po uzgodnieniu drugiego programu pomocy finansowej Grecji w 2015 r. spłaty zostały wstrzymane.

Dlatego Niemcy mają – według autorów publikacji w Express.co.uk – 2,5 mld euro zysku plus odsetki w wysokości 400 mln euro od pożyczki z banku KfW.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię