fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

7.5 C
Warszawa
sobota, 20 kwietnia, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Argentyna/ Były dyrektor w Yad Vashem: polscy dyplomaci pomogli uratować tysiące Żydów

Były wieloletni dyrektor w Instytucie Yad Vashem Mordecai Paldiel wskazał w czwartek na łamach portalu Aiponline, wydawanego przez mniejszość żydowską w Argentynie, na duże zasługi polskich dyplomatów w ratowaniu zagrożonych Holokaustem Żydów w czasie II wojny światowej. Zaznaczył, że uratowanych można prawdopodobnie liczyć w tysiącach.

Warto przeczytać

W tekście zatytułowanym “Bohaterscy Polacy czasu wojny” autor kilkunastu książek na temat Holokaustu wskazał, że polscy dyplomaci podjęli “brawurową próbę uratowania tysięcy Żydów.

“Nie istnieją dokładne dane na temat liczby Żydów, którzy skorzystali z operacji przeprowadzonej przez polską placówkę (dyplomatyczną – PAP) w Bernie, ale według wszelkiego prawdopodobieństwa można mówić o tysiącach osób” – oszacował Paldiel, wskazując na zaangażowanie grupy dyplomatów skupionych wokół szefa polskiego poselstwa w stolicy Szwajcarii Aleksandra Ładosia.

Paldiel przypomniał, że polscy dyplomaci ratowali polskich obywateli pochodzenia żydowskiego wystawiając im dokumenty, na podstawie których jako rzekomi obywatele Paragwaju mogli uciec z okupowanych przez ZSRR terenów Polski do Japonii.

“Był to dopiero początek bardziej intensywnych działań na rzecz pomocy Żydom znajdującym się nie tylko w Polsce, ale również w innych okupowanych przez Niemcy państwach. Aby uchronić ich przed wywózką do obozów śmierci, posłużono się fałszywymi paszportami krajów Ameryki Łacińskiej, głównie Paragwaju” – dodał.

Wskazując, że grupa polskich dyplomatów z placówki w Bernie mogła uratować nawet 8 tys. Żydów, Paldiel przypomniał wypowiedź Isaaca Lewina z żydowskiej organizacji Agudat Israel, że Ładoś zasługuje na to, aby jego imię zapisano “złotymi zgłoskami w księdze przypominającej przyszłym pokoleniom o próbach niesienia pomocy nieszczęsnym ofiarom nazizmu”.

Artykuł Paldiela powstał w ramach projektu “Opowiadamy Polskę światu”, który realizowany jest przez Instytut Nowych Mediów przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Narodowego Banku Polskiego oraz Polskiej Agencji Prasowej.(PAP)

zat/ akl/

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię