fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

19.9 C
Warszawa
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

„Unia Europejska to gasnące imperium”

Podobnie jak wielu Brytyjczyków, felietonistka Sherelle Jacobs postrzega Unię Europejską jak papierowego tygrysa. W artykule dla „The Telegraph” określa UE jako „upadłe imperium, które skazało się na nieistotność”.

Warto przeczytać

Zdaniem dziennikarki, choć UE wciąż należy do największych potęg handlowych świata, a jej siłą jest wspólnota i bezpieczeństwo, to jednak pojawiają się wyraźne rysy na firmamencie. Polityka zacieśniania więzów nie każdemu członkowi wspólnoty odpowiada, co pokazały choćby ostatnie wydarzenia związane z Polską oraz sugestia ze strony premiera Morawieckiego, że europejski blok handlowy zaczyna naruszać suwerenność polskiego prawa.

W trakcie polemiki z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen w Parlamencie Europejskim premier oskarżył UE o szantaż, stwierdzając, że nie powinien być on środkiem politycznym. Równocześnie ostrzegł, że blok może się rozpaść, zwłaszcza że istnieje duża dysproporcja sił między Wschodem i Zachodem, a Bruksela faworyzuje kraje zachodnioeuropejskie.

Jak zauważa Jacobs, Unia nie sprawdziła się także na arenie międzynarodowej i w polityce zagranicznej, choćby w przypadku irańskiego układu nuklearnego. Po odejściu Angeli Merkel następuje też przetasowanie na szczycie, a jej miejsce chętnie zająłby prezydent Francji Emmanuel Macron, co dodatkowo zmienia równowagę sił i jeszcze bardziej zniechęca mniejsze państwa.

Mimo że w dobie kryzysu Unia znacząco pomagała słabszym gospodarczo członkom, jak chociażby Grecji, to niektórzy analitycy obawiają się, że wiąże się to z zadłużeniem wobec finansowych potęg, które obsługiwały takie bailouty.

Obecną sytuację Jacobs odnosi również do nastrojów, jakie panują na Wyspach wśród przeciwników Brexitu, którzy wciąż zachwycają się unijną integralnością i spójnością, choć w jej mniemaniu jest to mylenie dogmatyzmu z ideologiczną siłą.

Felietonistka uważa, że pomimo wzniosłych twierdzeń o ochronie wspólnego rynku, co da się w prosty sposób zabezpieczyć przez wzajemne egzekwowanie, Unia obawia się wolności handlowej Wielkiej Brytanii, która nie jest już zmuszona stosować gospodarczych zasad i regulacji unijnych. Na dodatek działająca jako niezależny podmiot na globalnym rynku może stać się przykładem dla innych państw członkowskich.

Walka o prymat największej gospodarki świata wydaje się dobiegać końca i zgodnie z przewidywaniami do 2024 r. Chiny wyprzedzą USA. Czy Europa może więc liczyć na wsparcie militarne Stanów Zjednoczonych w przyszłości, skoro nie przyłączyła się do krucjaty amerykańskich podejrzeń i restrykcji wobec Pekinu?

Dla Jacobs Unia Europejska to gasnące imperium, które osiągnęło swój szczyt, a obecnie zaczyna chylić się ku upadkowi. Jak podsumowała dziennikarka: „To nie kwestia tego, czy ale kiedy”.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły

Translate »